یه خبرگزاریه بروز والیبال

جام واگنر، جام جهانی، المپیک و چند داستان دیگر/ایران – لهستان؛ برای آینده بهتر

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:یکشنبه 1 شهریور 1394-06:49 بعد از ظهر


تیم های ملی والیبال ایران و لهستان از ساعت 23 امشب؛ یکشنبه در دومین بازی خود از رقابت های جام واگنر در حالی به مصاف یکدیگر می روند که لهستان در شب اول بازی ها موفق شد در سه ست پیاپی ژاپن را از پیش رو بردارد و ایران نیز در برابر فرانسه؛ قهرمان لیگ جهانی با نتیجه سه بر صفر مغلوب شد.
یک جام؛ یک برجام: جام واگنر از سال 2003 یعنی یک سال پس از درگذشت "هوبرت واگنر"؛ پاسور و سرمربی افسانه ای لهستان هر ساله با حضور چهار تیم ملی (لهستان و سه مدعو) در یکی از شهرهای این کشور برگزار می شود. هوبرت واگنر؛ در دهه 1960 تا 1971 پاسور لهستان بود که در سال 1972 و در 32 سالگی با بازنشستگی از ورزش حرفه ای بلافاصله به عنوان سرمربی کشورش انتخاب شد. لهستان با هدایت منحصر به فرد او به مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان (1974) و قهرمانی المپیک مونترال (1976) دست یافت تا بهترین نتایج تاریخ والیبال خود را گرفته و هوبرت واگنر را نیز به یک اسطوره بدل کند. واگنر سپس به عناوین مختلف از جمله مربی، مشاور، دبیر فدراسیون و ... در کنار تیم های والیبال لهستان بود تا سال 2002 که در حین رانندگی  دچار حمله قلبی شد و در یک سانحه تصادف جان خود را از دست داد. او 61 ساله بود و لهستانی های قدرشناس از اولین سالگرد درگذشتش به برگزاری یک جام بین المللی به نامش اقدام کردند که حالا این جام در سیزدهمین سال برگزاری اش، برای تیم های شرکت کننده در آن به عنوان یک برجام (برنامه جامع مشترک) در راستای اهداف تمرینی، آماده سازی و تدارکاتی شان پذیرفته شده تا در مصاف با حریفان صاحب نامشان به شناخت دقیقی از نقاط ضعف و قوت خود برسند و برای حضور قدرتمند در مسابقات مهم آینده؛ همچون جام جهانی، قهرمانی جهان، المپیک و... آماده باشند.
ایران؛ نیم قرن رویا: قصه والیبال ایران را از هرکجا تعریف کنی، به المپیک و تلاش برای تحقق یافتن یک رویای بیش از پنجاه ساله می رسی. از سال 1964 که والیبال رسما به عنوان یک ورزش المپیکی پذیرفته شد، ایران هنوز نتوانسته قدم به این بازی ها بگذارد و هر دوره به دلیل یا دلایلی بلیت المپیک را از کف داده است. حالا و در این سال ها که تاب و توانی دوچندان گرفته و به قدرت برتر در آسیا و به یک قدرت در حال تثبیت در جهان تبدیل شده، امیدها نیز برای شکستن این طلسم جان گرفته و همه منتظرند تا بالاخره در سال 2016 قرعه فال المپیک را به نام والیبال ایران بزنند. ظاهرا همه چیز آماده است؛ تمرکز مدیران، مربیان، بازیکنان بر روی صعود به المپیک است و یک گروه حواس جمع، یک برنامه مشخص را پیش می برند تا این رویا 56 ساله نشود.
جام جهانی؛ آغاز خوشبختی: کمتر از یک سال تا المپیک زمان باقی است و جام جهانی والیبال؛ اولین تورنمنت انتخابی آن، که دو تیم برترش بلیت خوشبختی را دریافت می کنند. ایران نیز یکی از حاضرین و صاحب بخت های این جام است که باید در رقابتی فشرده به مصاف یازده حریف خود برود تا شاید که یکی از برترین ها باشد. چیزی که اگرچه دور از دسترس نیست، اما نشدنش هم نگرانی خاصی به وجود نمی آورد. چراکه رقابت اصلی ایران، بهار آینده و در مسابقات انتخابی ژاپن است. با این حال، ایرانی ها خود را برای حضور پرثمر در جام جهانی آماده می کنند. آنها پس از پایان پیکارشان در لیگ جهانی، یک ماهی است که اردوی تمرینی را آغاز کرده و حالا در اولین بازی های تدارکاتی پس از تحمل تمرینات سنگین بدنسازی به زمین بازی برگشته اند تا جام واگنر  و بازی در برابر فرانسه، لهستان و ژاپن، آغازی باشد برای دست یافتن آنها به شرایط مطلوب تیمی. شرایطی که پس از این جام، در روسیه و در مسابقه با این تیم صاحب نام و هلند نیز تداوم خواهد داشت تا نهایتا ایران را برای 15 روز دیگر (هفدهم شهریور) که اولین بازی خود را در جام جهانی برگزار خواهد کرد، هماهنگ و نفوذناپذیر کند.همان کاری که حریفان اصلی ایران در حال انجام آنند. این روزها آمریکا از برزیل برای برگزاری پنج بازی دعوت کرده است. ایتالیا با سرمربی جدید خود (جان لورنسو بلنجینی) ملقب به "کیکّو"، کنار گذاشتن پاسور باتجربه اش (تراویتسا) و دعوت از عثمانی خوآن تورنای کوبایی چهره تازه ای یافته که میزبان آرژانتین و چند تیم دیگر است و... خلاصه همه در تکاپوی آماده سازی خودند برای حضور در جام جهانی. مثل ایران.
فرانسه؛ به فکر اروپا: ایران در اولین بازی خود در جام واگنر، شنبه شب در سه ست با پوئن های 25 – 22، 25 – 23 و 25 – 23 به فرانسه باخت. فرانسه که سال گذشته به عنوان چهارمی جهان و امسال به عنوان قهرمانی لیگ جهانی دست یافته، یک حریف مناسب برای وزن کردن شرایطی تیمی ایران بود. ایرانی که تازه اولین بازی خود را پس از 45 روز تجربه می کرد. نظر تیم بر این است که "برای شروع، بد نبود. کم کم بهتر می شویم و در نهایت برای جام جهانی به هماهنگی می رسیم." فرانسه به تازگی اردوی آمادگی خود را آغاز کرده. این تیم باید مهر ماه در رقابت های قهرمانی اروپا که در کشورهای ایتالیا و بلغارستان برگزار می شود، به میدان رفته و نتیجه قابل قبولی برای خود رقم بزند. چراکه پس از پایان این مسابقات، جدیدترین رنکینگ والیبال اروپا (این رنکینگ با رنکینگ جهانی والیبال متفاوت است) با احتساب نتایج پیکارهای قهرمانی قاره سبز از سوی کنفدراسیون مربوطه اعلام می شود و هفت تیم برتر آن به همراه آلمان، دی ماه حاضرین در انتخابی المپیک قاره اروپا را تشکیل خواهند داد. فرانسه اکنون در رده هفتم این رده بندی قرار دارد و روسیه، صربستان، لهستان، بلغارستان، ایتالیا و آلمان به ترتیب اول تا ششم اند. تیم اول انتخابی اروپا (برلین 2016) مستقیم به المپیک می رود و تیم های دوم و سوم این مسابقات، بهار آینده همگروه آسیایی ها در انتخابی المپیک خواهند بود.
لهستان؛ جا ماندۀ دفتر پیروزی ها: ایران اما در جام واگنر، امشب در برابر لهستان صف آرایی می کند. کواچ که شب گذشته، با ترکیبی ثابت به میدان رفت و تعویض های ترمیمی برای حفظ روند حرکتی تیم داشت، گویا امشب قرار است که به دیگر بازیکنان هم میدان بدهد تا عملکرد خود را به بوته آزمایش بسپارند. اما همه چیز در زمین و در شرایط مسابقه مشخص می شود. لهستان حریفی است که می تواند ایران را تحت فشار قرار دهد تا تیم کشورمان در شرایط سخت بتواند کارهای ترکیبی خود را تمرین کند و در یک مصاف نزدیک، توان فنی خود را محک بزند. علیرغم تمام جوانب دوستانه و تدارکاتی این جام که بر هیچکس پوشیده نیست، اما لهستان یکی از معدود قدرت های والیبال است که هنوز طعم شکست در خانه را از ایران نچشیده و همواره در کشورش پیروز میدان بوده است. ایران تاکنون موفق شده، ایتالیا را در ایتالیا، برزیل را در برزیل، روسیه را در روسیه، کوبا را در کوبا (همگی در جریان لیگ های جهانی)، امریکا را در امریکا (جام دوستانه والیبال امریکا – 2014) شکست بدهد و لهستان از معدود جا مانده های دفتر پیروزی های ایران در خانه حریفان محسوب می شود. انگیزه بازیکنان دو تیم نیز برای کسب برتری در این مسابقه، از لیگ جهانی امسال و چند کری خوانی بازتاب یافته مشهود است که همین بر جذابیت بازی خواهد افزود. لهستانی ها نسبت به لیگ جهانی تغییری در ترکیب اصلی ندارند و تنها مدافع وسط چهارم خود (اندری ورونا) را با یک جوان تعویض کرده اند. دو تیم تاکنون 12 بازی رسمی جهانی مقابل یکدیگر انجام داده اند که هشت پیروزی برای لهستان و چهار پیروزی برای ایران رقم خورده است. ایران و لهستان همچنین در جام واگنر سال 2012 نیز مقابل یکدیگر به میدان رفتند که نتیجه در سه ست به سود میزبان رقم خورد.
فردا و فرداها: نتیجه بازی امشب هر چه باشد، ایران در سومین و آخرین بازی خود از جام واگنر فردا شب (دوشنبه) به مصاف ژاپن؛ قهرمان تازۀ آسیا(!) خواهد رفت. سپس در روسیه با روسیه و هلند دیدار می کند و دو هفته دیگر نیز روبروی آرژانتینِ خولیو ولاسکو، جام جهانی را در ژاپن افتتاح خواهد کرد تا قدم در راه المپیک بگذارد و ان شاء الله که قدم زنان هم از مسیر انتخابی ها به المپیک خواهد رسید. این تیم یک رویا بیشتر ندارد؛ المپیک.
امیر طلوع کیان
عضو کمیسیون تخصصی والیبال ایپس
انجمن جهانی روزنامه نگاران ورزشیداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic