یه خبرگزاریه بروز والیبال

پسری که با دعای خیر پدر عاقبت به خیر شد/ برد ایتالیا بهترین خاطره مباشری از لیگ جهانی

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-04:31 بعد از ظهر
خبرگزاری ورزش والیبال : تیم ملی والیبال ایران با حضور قدرتمندانه خود در لیگ جهانی، پدیده این مسابقات لقب گرفت.

به گزارش خبرگزاری ورزش والیبال ،در این میان علیرضا مباشری، والیبالیست اصفهانی ایران در لیگ جهانی عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشت و تحسین کارشناسان را بر انگیخت.خود او اعتقاد دارد در روی آوردن به رشته والیبال پدرش که مدیر مدرسه‌اش بوده است نقش به سزایی داشته است. او دعای خیر پدرش را عامل اصلی موفقیت‌هایش می‌داند.علیرضا مباشری مهمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان بود و از والیبال خود و ایران سخن گفت که در ادامه می‌خوانید:

*پدرم والیبال را به من آموزش داد

مباشری در خصوص شروع والیبالش از اصفهان اظهارکرد: از پنجم دبستان، پدرم که مدیر مدرسه بود والیبال را به من آموزش داد و در دوره راهنمایی با کمک "نیمافر" مربی فولاد مبارکه سپاهان که متأسفانه هم اکنون قطع نخاع شده است والیبال را ادامه دادم، پس از آن در تیم شهرداری تحت نظر "رجالی" به تمرینات خود ادامه دادم، سپس وارد تیم ذوب‌آهن اصفهان شده و در آن زمان به تیم جوانان نیز دعوت شدم و پس از آن به تدریج مسیر موفقیت و راهیابی به تیم ملی را طی کردم. اگر هماکنون موفقیتی هم نصیب من شده مطمئنا به خاطر زحمات مربیانم و دعای خیر پدر و مادرم بوده است.

مباشری پیرامون بازی‌های انتخابی المپیک سال گذشته افزود: متأسفانه در آن مسابقات یک امتیاز کم آوردیم، گرچه برابر ژاپن، صربستان و استرالیا بازی‌های خوبی به نمایش گذاشتیم، اما در نهایت استرالیا راهی المپیک 2012 لندن شد و ایران از راهیابی به المپیک بازماند. گرچه قبل از آن زمان در اردو حضور داشتم، اما در آن مسابقات جزو 12 بازیکن اصلی نبودم و بالاخره توانستم در لیست 12 نفره اصلی قرار بگیرم و همین قرار گرفتن در لیست نهایی برایم افتخار بزرگی محسوب می‌شود.

دریافت کننده تیم ملی والیبال اضافه‌کرد: تمامی بازیکنانی که به اردوهای انتخابی تیم ملی دعوت می‌شدند با انگیزه بالایی کار می‌کردند تا بتوانند در نهایت ملی‌پوش شوند.

*اگر الان در برابر روسیه بازی می‌کردیم شرایط فرق می‌کرد

مباشری در خصوص نخستین حضور تیم ملی والیبال در لیگ جهانی والیبال اظهارکرد: ایران در لیگ جهانی والیبال برابر روسیه قهرمان المپیک، ایتالیای باتجربه و صربستان قهرمان اروپا به میدان رفت. ما در این بازی‌ها خیلی خوب بازی کردیم و بازی به بازی قدرتمندتر شدیم. تمامی مصاف‌های تیم ملی ایران دشوار بود، معتقدم در مسابقه نخست برابر روسیه کم تجربه ظاهر شدیم در آن دیدار هنوز به خودباوری مطلوب نرسیده بودیم و بچه‌ها جای خود را در زمین پیدا نکرده بودند. اگر الان می‌توانستیم برابر تیم روسیه صف آرایی کنیم شرایط متفاوت بود و می‌توانستیم این تیم را مغلوب کنیم. در بازی‌ برابر صربستان نیز باید این نکته را گفت که در حقیقت هواداران با حمایت کامل خود نقش تأثیرگذاری در پیروزی ایران داشتند.

ملی پوش اصفهانی والیبال ایران در ارتباط با مسابقه ایران با ایتالیا که به گفته او حساس‌ترین مسابقه ایران نیز به شمار می‌رفت گفت: ایتالیا همیشه قدرتمند بوده است و بهترین بازیکنان و یکی از بهترین لیگ‌ها را دارد، همه می‌گفتند که اگر حتی یک ست را بتوانیم برابر ایتالیا بگیریم نتیجه خوبی خواهد بود، در مجموع هیچ کس باور نمی‌کرد که بتوانیم در بازی نخست، ایتالیا را در شهر "مودنا" زمین‌گیر کنیم. در آن دیدار که همه بازیکنان استرس داشتند، ولاسکو دو قدرتی زن جدید راهی میدان کرد و در نهایت ایران برنده میدان شد و این برد این نکته را نشان داد که هرکسی خوب بازی کند بدون توجه به نام حریف در میدان حضور خواهد داشت.

*ایتالیایی‌ها از حضور پرشور ایرانیان شگفت‌زده بودند

مباشری یادآور شد: در مسابقه با ایتالیا تعداد زیادی از هموطنان از دیگر شهرهای ایتالیا و کشورهای دیگری به ورزشگاه شهر "مودنا" آمدند و با آنکه تعدادشان یک سوم ایتالیایی‌ها بود چنان با شور و شدت ایران را تشویق کردند که باعث شد روحیه تازه‌ای بگیریم، واقعا خوشحال شدیم که توانستیم دل هموطنان را در آن مسابقه شاد کنیم، تمام ایتالیایی‌ها از میزان حمایت ایرانیان حاضر در سالن شگفت زده شده بودند.

بازیکن شماره 20 تیم ملی والیبال ایران اضافه کرد: شکست ایتالیا برابر ایران برای این تیم بسیار گران تمام شد، در مصاف دوم در شهر ساساری، کم لطفی داور و بدشانسی باعث شد با اینکه در گیم پنجم 12 بر 9 جلو بودیم در نهایت حریف برنده شود، معتقدم برد دوم برابر ایتالیا نیز دور از دسترس نبود.

مباشری با بیان اینکه در بازی اول با ایتالیا بهترین عملکرد را داشته است گفت: در آن بازی توانستم در 17 امتیاز تأثیر مستقیم داشته باشم. همچنین دریافت‌های خوبی که در آن بازی انجام دادم که در برد ایران نقش به سزایی داشت. در همان بازی در امتیاز آخر با دریافت مناسبم باعث شد که توپ به امیر غفور رسیده و این بازیکن توپ را در زمین ایتالیا بخواباند و در نهایت ایران پیروز میدان شود.

*برزیل شانس نخست قهرمانی است

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تیم‌های صعود کرده از گروه ایران یعنی روسیه و ایتالیا را به عنوان قهرمان این دوره از لیگ جهانی پیش‌بینی می‌کنید، گفت: گرچه قهرمانی یکی از این دو تیم ارزش کار ایران را دوچندان می‌کند، اما معتقدم روسیه یا ایتالیا با حضور برزیل نمی‌توانند قهرمانی را کسب کنند. پیش بینی می‌کنم برزیل قهرمان این دوره از لیگ جهانی والیبال شود. گرچه لهستان نیز تیمی سخت به حساب می‌آید.

دریافت کننده تیم ایران در لیگ جهانی با بیان اینکه خولیو ولاسکو در گزینش بازیکنان به اسم‌ها نگاه نمی‌کند، ادامه داد: کارکرد هر بازیکن برای این سرمربی اهمیت دارد کسی که بر اساس آمار و ارقام عملکرد مناسبی داشته باشد در ترکیب جای می‌گیرد، من در دو سال اخیر همواره تلاش کرده‌ام نهایت تلاش خود را داشته باشم و این را هم باید بگویم که در تیم ملی والیبال رفاقت جایگاه ویژه‌ای دارد، بازیکنان با یکدیگر شوخی می‌کنند و گرچه در تیم‌های باشگاهی مختلفی توپ می‌زنیم، ولی در تیم ملی با هم بزرگ شده‌ایم.

وی اضافه کرد: ولاسکو تا آخرش با آن بازیکنی که خوب بازی کند می‌ماند و اطمینان سرمربی تا حدی است که اگر خود بازیکن نتواند کار کند کنار گذاشته می‌شود، در مجموع در مصاف با ایتالیا خولیو ولاسکو اطمینان زیادی به تک تک بازیکنان کرد.

مباشری ادامه داد: این مربی هر روز طراحی جدیدی انجام می‌دهد. مباحث جدیدی عرضه می‌کند. او سیستمی به ایران آورد که قبلاً در ایران نبود. سیستم او باعث می‌شد توپ‌گیری‌های نخست ما که قبلاً با مشکل مواجه بود، بهبود پیدا کند. هم‌اکنون دریافت‌های ایران مطلوب است و اسپک‌ها قدرتی به گونه‌ای است که سرعتی زن‌ها اذیت نمی‌شوند. همچنین خوان سیچلو دستیار او که در ایتالیا نیز مربی‌گری می‌کند نقش به سزایی در موفقیت‌های تیم ملی داشت. علاوه بر اینکه 7 مربی ایرانی در جاهای مختلف خولیو ولاسکو را یاری می‌دهند.

وی افزود: رفتار متقابل بازیکنان به گونه‌ای است که حرمت با تجربه‌ها و بزرگترها حفظ می‌شود، در کل میزان حاشیه‌های در رشته والیبال زیاد نیست.

*همین مقدار پاداشی هم که دادند دستشان درد نکند

دریافت کننده والیبال ایران پیرامون مبلغ پاداش 50 میلیون تومانی و اهدای مسکن برای متأهل‌هایی که مسکن ندارند، تصریح‌کرد: برای من بازی برای تیم ملی افتخار است، از روزی که دیده‌ام در محله خودم در اصفهان تعداد بیشتری از افراد به والیبال روی آورده‌اند جای خوشحالی زیادی دارد، برپایی جشن و پایکوبی در تهران و کرج و شادی مردم بهترین پاداش است، در اصفهان نیز همه به خانه ما آمدند و تشکر کردند. معتقدم رابطه ایرانیان با والیبال بسیار بهتر شده است، گرچه به دلیل داشتن مسکن، پاداش مسکن را دریافت نکردم. اما پاداش 50 میلیونی را هم که دادند، دستشان درد نکند. وقتی هموطنان ساعت 5 صبح برای تماشای مسابقه ایران با کوبا از خواب بلند می شدند نشان می‌دهد که چقدر والیبال برایشان اهمیت پیدا کرده است، این نکته وظیفه ملی پوشان را نیز سخت‌تر می‌کرد چرا که باید دل ایرانیان را شاد می‌کردند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا ایران برابر برخی تیم ها هم پیروز شد و هم شکست خورد؟ به ایسنا گفت: شرایط والیبال به گونه‌ای است که بارها اتفاق می‌افتد که امروز رقابت با پیروزی به پایان برسد و روز بعد با همان تیم شکست بخوری. در مسابقه برابر آلمان نیز که توانستیم 3 بر صفر پیروز شویم، مطمئناً آنالیز خوب آلمانی‌ها باعث شد آنها در بازی دوم ایران را شکست دهند. آلمانی‌ها اصلاً فکر نمی‌کردند که ایران چنین تیمی و چنین ورزشگاهی داشته باشد. وقتی که ژرمن ها خود را پیدا کردند، توانستند ما را در تهران ببرند گرچه ملی پوشان پس از یک پرواز سی ساعته از کوبا به ایران با یک خستگی زیاد راهی این میدان شدند، اختلاف ساعت ایران و کوبا باعث شد که در روزهایی که به ایران بازگردیم برنامه خواب ما به هم خورد و این امر باعث شد که میزان استرس بازیکنان افزایش پیدا کند. بازیکنان صبح‌های زود بیدار می‌شدند و برای صبحانه به رستوران مراجعه می‌کردند و این درحالی بود که ظهرها نیز ساعتی برای استراحت نداشتیم و مسابقه که 9 شب بود با احساس خستگی مواجه بودیم.

وی درخصوص میزان تحصیلات خود و علاقه برای ادامه تحصیل در دانشگاه یادآور شد: سال گذشته علاقه داشتم که تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز نمایم اما روند تمرینات و اردوها به گونه‌ای بود که نه می‌شد سر کلاس‌ها حاضر شد و نه در جلسات امتحانی شرکت کرد و به همین دلیل این قضیه انجام نگرفت. امیدوارم امسال این هدف را دنبال کنم.

بازیکن فصل گذشته تیم پیشگامان کویر یزد و فصل آینده میزان مشهد در پاسخ به این پرسش که قراردادهای باشگاه‌های والیبال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفت: گرچه نمی توان مقدار مبالغ را با هزینه‌هایی که در فوتبال صرف می‌شود مقایسه کرد، اما قراردادهای کنونی باشگاه‌ها‌ی والیبال نسبت به قبل بهتر شده است.

*لیگ ایران نسبت به قبل سخت‌تر شده است

مباشری در ارتباط با لیگ والیبال ایران، افزود: لیگ ایران نسبت به قبل سخت‌تر شده است. قبلاً یک مربی 20 بازیکن جذب می کرد که 15 نفر از آنها ملی‌پوش بودند و با این کار قهرمانی را به دست می‌آورد، اما هم اکنون بازیکنان ملی پوش و دیگر بازیکنان مطرح در تیم‌های مختلف پخش شده‌اند و این کار باعث شده تا هفته‌های پایانی نتوان قهرمان را پیش بینی کرد. برای مثال در فصل گذشته پیشگامان کویر یزد هفته‌ها صدرنشین بود اما در نهایت قهرمان نشد.

دریافت کننده اصفهانی تیم ملی والیبال در پاسخ به این پرسش که نقش کدام مربی را در موفقیت‌های خود مؤثرتر می‌دانید، تصریح‌کرد: گرچه همه مربیان با زحمات فراوان خود راه موفقیت من را هموار کردند، اما "خلیل آزمون" نقش ویژه‌تری در موفقیت‌های من داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که این شرایط را برای لیگ ایران مطلوب می‌دانید، گفت: معتقدم این شرایط به پیشرفت والیبال کمک می‌کند چرا که تمامی تیم‌ها برای قهرمان شدن انگیزه دارند و هیچ تیمی از قبل قهرمان شده نیست. همچنین بازیکنان ملی پوش که در تیم‌های مختلف هستند، ترفندهای همبازی‌های خود در تیم ملی را می‌دانند و این قضیه بازی‌ها را جذاب‌تر می‌کند.

دریافت کننده اصفهانی تیم ملی والیبال پیرامون دیگر علایق خود به دیگر رشته‌های ورزشی اظهار کرد: غیر از والیبال به شنا و والیبال تفریحی نیز می‌پردازم، همچنین بدنسازی نیز یکی دیگر از فعالیت‌های ورزشی اصلی من به حساب می آید. در بدنسازی بیش از هر کسی مدیون برادرم که کشتی گیر است هستم، همچنین ایمان نکو آبادی که مربی بدنساز است در پیشرفت من تاثیر زیادی داشته است. این دو نفر با راهنمایی‌های خود باعث شدند از لحاظ بدنی، وضعیت مطلوبی داشته باشم و غیر از قدرت بدنی انعطاف پذیری و سرعت خود را نیز که در والیبال بسیار اهمیت دارد، حفظ کنم.

*جای تاسف است که اصفهان تیمی در لیگ ندارد

بازیکن یک متر و نود سانتیمتری تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این سؤال که وضعیت والیبال استان اصفهان را چطور ارزیابی می‌کنید، تصریح‌کرد: واقعاً جای تأسف دارد که اصفهان که در دیگر رشته‌ها وضعیت بسیار خوبی دارد، تیم والیبالی در سوپر لیگ یا لیگ دسته یک نداشته باشد. اصفهان بازیکنان شاخصی دارد حتی در مسابقاتی نظیر جام رمضان، سالن مملو از تماشاچی می‌شود و بازی‌ها از سطح بالایی برخوردار است اما اینکه چرا اصفهان هیچ تیمی ندارد واقعاً تأسف برانگیز است. برای مثال در سال 87 در گل گهر سیرجان توپ می‌زدم و در سال 86 تیم برق کرمان را همراهی کردم و از اینکه هیچگاه نتوانستم تیمی را که متعلق به اصفهان است را همراهی کنم ناراحتم.

مباشری با تأکید بر اینکه اصفهانی‌ها به والیبال علاقه زیادی دارند و می‌توانند به تیم ملی در تمام رده‌های سنی کمک کنند، اظهارکرد: برای مثال پدرم عزیزالله مباشری مدرسه والیبالی دارد که بچه‌های پنجم و ششم دبستان در این مدرسه والیبال را آموزش می‌بینند. باید بگویم برخی از این بازیکنان به قدری خوب سرویس قدرتی می‌زنند که به راحتی می توان پیش بینی‌کرد در آینده در تیم‌های مختلف باشگاهی و ملی می‌توانند مددرسان باشند.

وی با اشاره به فعالیت های مثبت محمد رجالی دبیر هیأت والیبال استان اصفهان گفت: کم لطفی‌ها به قدری است که حتی با رایزنی‌های رجالی هیچ باشگاهی حاضر نشده در عرصه والیبال مردان تیم داری کند. حتی منحل شدن تیم والیبال بانوان گیتی پسند که قهرمان ایران شد، واقعاً تأسف آور است. و این نشان از آن دارد که کم توجهی‌ها در عرصه والیبال در اصفهان بسیار زیاد است.

بازیکن شماره 20 تیم ملی در مورد بهترین و بدترین خاطره ورزشی خود اظهار‌کرد: برد برابر ایتالیا بهترین خاطره ورزشی‌ام است و در مورد بدترین خاطره ورزشی، باید بگویم همراه نشدن با تیم ملی برای حضور در تورنمنت "واگنر" لهستان بوده است. در آن زمان با حدود نیم ساعت تأخیر به فدراسیون رفتم و همین امر موجب شد که خولیو ولاسکو به دلیل بی نظمی که انجام دادم مرا از لیست افراد حاضر در لهستان خط بزند.

مباشری در پاسخ به این سؤال که آیا منظم بودن سرمربی تیم ملی در همه جا وجود دارد و آیا ولاسکو سفارش کسی را می پذیرد؟ گفت: این مربی روی نظم و انضباط بسیار حساس است و در حقیقت باید بگویم سفارش هیچ کسی را قبول نمی‌کند، حتی اگر بهترین بازیکن دچار بی نظمی شود، بدون رودربایستی نامش خط می‌خورد.

*در آسیا مردم فقط توقع قهرمانی دارند

وی پیرامون اینکه چه باید کرد تا تیم ملی همیشه قدرت خود را داشته باشد و روزبه روز پیشرفت کند، اظهارکرد: هم اکنون تیم ملی در جایگاهی قرار دارد که تیم‌های آسیایی علاقه دارند برابر ما قرار گیرند تا خود را محک بزنند. معتقدم هیچ گونه سهل انگاری و کوتاهی نباید در تمام عرصه‌ها مانند مدیریت، هدایت تیمی و بازی انجام شود. رسیدن به موفقیت سخت است، اما حفظ کردن موفقیت‌ها دشوارتر است. هم اکنون سطح توقع بسیار بالا رفته، مردم مطمئناً به کمتر از قهرمانی در آسیا رضایت پیدا نمی‌کنند. در مدت گذشته تاکنون نیز مدیریت درست، هدایت مناسب و انگیزه و بازی خوب بازیکنان این موفقیت ها را رقم زد. گرچه در والیبال و البته در تمام رشته ها به اینگونه نیست که اگر امروز برنده باشیم فردا نیز پیروز خواهیم شد اما با درایت می توان همیشه در مسیر موفقیت باقی ماند.

دریافت کننده اصفهانی تیم ملی والیبال همچنین از "کرده" و "محتشمیان" گزارشگران والیبال صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خواست در گزارشات خود حمایت بیشتری از تیم ملی داشته باشند چرا که بازخورد حمایت نکردن گزارشگری که از تلویزیون گزارش می‌کند، باعث می شود مردم رفتار نامناسبی با ملی پوشان داشته باشند و این امر چیزی جز تخریب برای بازیکنان در پی نخواهد داشت. بار روانی این گزارش‌های نامناسب بر روی خانواده‌های بازیکنان است.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

2ویدیو از cristian savani ساعدقدرتی تیم ملی ایتالیا

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-04:27 بعد از ظهر

http://uplod.ir/zr3puiyitdem/Cristian_Savani_-.flv.htm
http://uplod.ir/c3pw7ai9xl9x/Cristian_Savani_-2.flv.htmداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نقل و انتقالات لیگ برتر والیبال ایران فصل۹۲-۹۳ تا کنون

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-04:20 بعد از ظهر


توجه: این جدول بر اساس اخبار رسمی تکمیل می‌شود و شایعات سایت‌های غیررسمی مورد تایید ما نیست.

تیم
بازیکنان ورودی به تیم
بازیکنان خروجی از تیم
بازیکنان تمدید کرده
شهرداری اورمیه عبدالرضا علیزاده-میکائیل تاجر-حامد رضایی-ولادکو پتکوویچ-مسعود غلامی
احسن الله شیرکوند-علیرضا نادی-سعید معروف-سعید مصطفی وند-وحید سیدعباس  فرهاد پیروت پور-ایرج میکائیل زاده-علی رشیدی-امیربرزگری
کاله مازندران علیرضاجدیدی-رافع طبری-فخرالدین رضوی-سید علی سجادی-  فرهاد قائمی - شهرام محمودی - محمد موسوی - حمزه زرینی-مهدی رنجبر-ولادکو پتکوویچ-عبدلرضا علیزاده-
صابر نریمان‌نژاد - عادل غلامی - رضا قرا-افشین فتاح-علی علیپور-علی شفیعی-میلاد عبادی پور-ابولفضل قلی پور
پیکان تهران


سایپای البرز


متین ورامین احسن الله شیرکوند-محمد موسوی-سعیدمعروف-شهرام محمودی-

میکائیل تاجر-
باریچ اسانس کاشان آرش کمالوند-علیرضا نادی-مهدی مهدوی-فرهاد قائمی-آرمین تشکر-  علیرضا جدیدی-
امیرغفور-ناصررحیمی-حسین امیری-جواد میر آفتاب-مهدی صادق زارع
آلومینیوم بندرعباس


پیشگامان کویر یزد
مهدی مهدوی-

میزان خراسان


شهرداری زاهدان


شهرداری تبریز
حامد رضایی-

جواهری گنبد گل محمد سخاوی - حمید چوگان-
فخرالدین رضوی-* رنگ آبی یعنی احتمالی 

* وضعیت برخی از تیم‌ها نظیر شهرداری تبریز،‌ شهرداری زاهدان و گنبد برای فصل آینده نامعلوم است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آموزش تصویری ورزش زیبای والیبال

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-04:20 بعد از ظهرhttp://up.volleyball-forum.ir/fivb__setting_man.jpghttp://up.volleyball-forum.ir/up_ax_volleyball/new/FIVB_hitting_man%281%29.jpg


http://up.volleyball-forum.ir/up_ax_volleyball/new/FIVB_hitting_woman.jpgداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مبحث آموزشی : اسپک امتیاز آور چیست ؟

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-04:18 بعد از ظهر
سلام دوستان
این تایپک در مورد اسپک امتیازآوره.
.البته این موضوع به 2عامل بستگی داره :1-بازی تیمتون – 2-2 بازی حریفتون
اما از اونجایی که توی بیشتر تیم ها از جمله تیم ملی ایران همیشه ی خدا بعضی نقاط زمین خالی هستن میشه چندتا از طرح و نقشه هارو عملی کرد . اول اینکه باید یه حدودی از سبک بازی حریفتون رو بدونید .مثلا اسپکراشو از دریافت کننده – اسپکرها تشخیص بدین .

 خود این موضوع سیستم چرخششون بستگی داره . یعنی اگر حریفتون 1-5 میچرخه پس اسپکر فقط لب تور نیست و شما میتونین با کوبیدن در نواحی 1مترش امتیاز بیارین .

 بزارین اینو با یه مثال توضیح بدم . توی تیم ملی ایران محمد موسوی هیچ وقت وسط نمیاد چون اپکر هست اما بازیکنی مثل زرینی که یه اسپکر-دریافت کننده هست توی چرخس وسط هم قرار میگیره .

 توی این چرخش نمیتونی امیدوار باشی که بکوبی تو منطقه ی اسپکری با تیپ موسوی اما اگر همین تیم 1-5 بچرخه موسوی برای دریافت توی نواحی 5 و 1 قرار میگیره و تو میتونی توی حدود اون بزنی .

بیشترین امتیاز هایی که از اسپک حاصل میشن توی نواحی بین 1و5 – بین بازیکنای عقب و امتداد بازیکن وسط نزدیک خط بیرونی زمین .یعنی اگر زمین والیبال رو 1/3 و 1/2 فزض کنی لیبروت روی 1/2 هست و روی خط 1/2نزدیک خط طولی و بین بازیکن 5و6 امتیاز میاره . دقت کنید هدف ما روی خط 1/2 نیست چون یه دریافت کننده ی چابک با شیرجه و... به توپ میرسه .
 هدف چند قدم پشت 1/2هست که نه بازیکن 6بهش برسه نه بازیکن 5 – البته دقت کنید که توپ راهی اوت نشه و فقط نزدیک خط طولی بخوابه . ناحیه ی دیگه پشت سر مدافع هاست .

 وقتی که بازیکن منطقه 2 و پاسور جلو کشیدن برای دفاع مسلما بازیکن 1و6 یا فقط بازیکن 6 مسئول پشت دفاع هستن . مطمئن باشد اگر توپ رو روی 1/3 بکوبید جمعش میکنن اما هدف ضربه باید جلوتر بین 3/1 و مدافع ها باشه و البته نزدیک خط طولی .البته یه نکته که باید یادتون باشه اینه که اول از همه دفاع نشید و این ضربه رو یا از بین دست دفاع یا از کنار دست دفاع یا از بالای دست دفاع بزنین .


اگر میبینین دریافت یکی از بازیکنای حریفتون زیاد متعادل نیست سعی کنید برای دریافت مجبور بشه چند قدم به عقب برداره . بازیکن به خیال اینکه این دریافت بازیکن عقب کنار میکشه و بازیکن بیچاره ی عقبم کاری از دستش بر نمیاد این تعارف کردنو زیاد بین بچه های ملیمون دیدیم . یه نکته ی دیگه وقتی میبینین بازیکن حریفتون گارد نداره و مثل مداد ایستاده یا قد خیلی بلند داره (که چابکی کمتریم داره) با قدرت بکوبید جلوش .


 روی دستش نه . حدود70سانت جلوی پاش بزنید و انتظار دریافت نشدن این توپ رو داشته باشد . البته ضربتون باید به اندازه ی کافی محکم باشه . برای مثال هم یاد دریافتای محمدکاظم بیافتید اگر دقت کرده باشید میبینید که خیلی کم توپای اینطوری رو دریافت کرده . حالا راه برعکس اینم هست . یعنی میبینید گارد بازیکن حریف کاملا نشسته هست و شما لازم نیست مثل قبل مچ بزنید . با تمام قدرت باید از گردن به بالای حریفتون رو هدف بگیرید . اگر با پنجه توپ به اون محکمی رو دریافت کنه که توپش دریافت نمیشه و نمیتونه با پنجه کنترل کنه ( پنجش برمیگرده عقب)یا میخوره توی صورتش . دقت کنید اگر بزنید توی قفسه ی سینش دریافت میکنه . یکم ظالمانست در اینجور مواقع دلم برای بازیکن حریف میسوزه ولی خوب میخواست جاخالی بده.یادم رفت یه ناحیه دیگه هم خیلی مهمه .

اگر بزنید تو گوشه های خارجی زمین بازیکن عقب خیلی سخت میتونه دریافت کنه و اگر ضربه قدرتی باشه مجبوره با یه دست شیرجه بره و دریافت کنه که به خاطر شتاب زیاد توپ راهی اوت میشه بعضی بازیکن ها هم که اصلا زحمت این کارو به خودشون نمیدن و توپ در گوشه ی زمین میخوابه .چند تا راه هست که مریوط میشه به امتیاز آوردن از مدافع . یکی اینکه بدون مچ زدن توپ رو مستقیم بکوبید به انگشتای مدافع و در ادامه توپ راهی اوت میشه ( از زمین خارج میشه ). یا توپ رو بکوبید به دست ودافع که به سمت خارج زمین قرار داره که توپ بعد از خوردن به دست مدافع بازم اوت میشه ( اوت طولی ). چندتا نکته هست که باید اینارو در همه حال رعایت کرد . 1-اگر میخواید به راه های بالا عمل کنید باید مچ زدنتون قوی باشه همچنین ضرباتتون باید باقدرت باشه . حتی اگر سرعتی زنی باید محکم سرعتی بکوبی چون توپ های بی شتاب و آروم به هر حال دریافت میشن مگر اینکه جابندازی (پشت بازیکن یا جلوی تور و ناحیه ی 3/1 که خالی موندن).

 2- حواست به مدافع باشه این موضوع به تایپ قبلی ربط داره (اگر شرایط زدن اسپک امتیاز آور رو نداشتی محکم نکوب سعی کن که در وهله ی اول امتیاز از دست ندی)شرایط خودت با مدافع رو بسنج و بکوب (بین دست – کنار دست-بالای دست مدافع)اگرهم مدافع زود یا دیر پرید فقط کار خودتو کن .

3- اسپک خوب حاصل تجربست پس انتظار نداشته باش بعد از چندبار تمرین کردن همه جوره بکوبی.

4- اگر میخوای اسپک دلخواهتو بزنی باید پرش خوبی داشته باشی .

5-به زمان و مکان شروع گام ها دقت کن.

. بیشترین امتیاز هایی که از اسپک حاصل میشن توی نواحی بین 1و5 – بین بازیکنای عقب و امتداد بازیکن وسط نزدیک خط بیرونی زمین .یعنی اگر زمین والیبال رو 1/3 و 1/2 فزض کنی لیبروت روی 1/2 هست و روی خط 1/2نزدیک خط طولی و بین بازیکن 5و6 امتیاز میاره .


دقت کنید هدف ما روی خط 1/2 نیست چون یه دریافت کننده ی چابک با شیرجه و... به توپ میرسه . هدف چند قدم پشت 1/2هست که نه بازیکن 6بهش برسه نه بازیکن 5 – البته دقت کنید که توپ راهی اوت نشه و فقط نزدیک خط طولی بخوابه . ناحیه ی دیگه پشت سر مدافع هاست . وقتی که بازیکن منطقه 2 و پاسور جلو کشیدن برای دفاع مسلما بازیکن 1و6 یا فقط بازیکن 6 مسئول پشت دفاع هستن .


 مطمئن باشد اگر توپ رو روی 1/3 بکوبید جمعش میکنن اما هدف ضربه باید جلوتر بین 3/1 و مدافع ها باشه و البته نزدیک خط طولی .البته یه نکته که باید یادتون باشه اینه که اول از همه دفاع نشید و این ضربه رو یا از بین دست دفاع یا از کنار دست دفاع یا از بالای دست دفاع بزنین .اگر میبینین دریافت یکی از بازیکنای حریفتون زیاد متعادل نیست سعی کنید برای دریافت مجبور بشه چند قدم به عقب برداره . بازیکن به خیال اینکه این دریافت بازیکن عقب کنار میکشه و بازیکن بیچاره ی عقبم کاری از دستش بر نمیاد این تعارف کردنو زیاد بین بچه های ملیمون دیدیم .
یه نکته ی دیگه وقتی میبینین بازیکن حریفتون گارد نداره و مثل مداد ایستاده یا قد خیلی بلند داره (که چابکی کمتریم داره) با قدرت بکوبید جلوش . روی دستش نه . حدود70سانت جلوی پاش بزنید و انتظار دریافت نشدن این توپ رو داشته باشد . البته ضربتون باید به اندازه ی کافی محکم باشه . برای مثال هم یاد دریافتای محمدکاظم بیافتید اگر دقت کرده باشید میبینید که خیلی کم توپای اینطوری رو دریافت کرده . حالا راه برعکس اینم هست . یعنی میبینید گارد بازیکن حریف کاملا نشسته هست و شما لازم نیست مثل قبل مچ بزنید . با تمام قدرت باید از گردن به بالای حریفتون رو هدف بگیرید . اگر با پنجه توپ به اون محکمی رو دریافت کنه که توپش دریافت نمیشه و نمیتونه با پنجه کنترل کنه ( پنجش برمیگرده عقب)یا میخوره توی صورتش . دقت کنید اگر بزنید توی قفسه ی سینش دریافت میکنه . یکم ظالمانست در اینجور مواقع دلم برای بازیکن حریف میسوزه ولی خوب میخواست جاخالی بده.


یادم رفت یه ناحیه دیگه هم خیلی مهمه . اگر بزنید تو گوشه های خارجی زمین بازیکن عقب خیلی سخت میتونه دریافت کنه و اگر ضربه قدرتی باشه مجبوره با یه دست شیرجه بره و دریافت کنه که به خاطر شتاب زیاد توپ راهی اوت میشه بعضی بازیکن ها هم که اصلا زحمت این کارو به خودشون نمیدن و توپ در گوشه ی زمین میخوابه .چند تا راه هست که مریوط میشه به امتیاز آوردن از مدافع . یکی اینکه بدون مچ زدن توپ رو مستقیم بکوبید به انگشتای مدافع و در ادامه توپ راهی اوت میشه ( از زمین خارج میشه ). یا توپ رو بکوبید به دست ودافع که به سمت خارج زمین قرار داره که توپ بعد از خوردن به دست مدافع بازم اوت میشه ( اوت طولی ). چندتا نکته هست که باید اینارو در همه حال رعایت کرد .

1-اگر میخواید به راه های بالا عمل کنید باید مچ زدنتون قوی باشه همچنین ضرباتتون باید باقدرت باشه . حتی اگر سرعتی زنی باید محکم سرعتی بکوبی چون توپ های بی شتاب و آروم به هر حال دریافت میشن مگر اینکه جابندازی (پشت بازیکن یا جلوی تور و ناحیه ی 3/1 که خالی موندن).
 2- حواست به مدافع باشه این موضوع به تایپ قبلی ربط داره (اگر شرایط زدن اسپک امتیاز آور رو نداشتی محکم نکوب سعی کن که در وهله ی اول امتیاز از دست ندی)شرایط خودت با مدافع رو بسنج و بکوب (بین دست – کنار دست-بالای دست مدافع)اگرهم مدافع زود یا دیر پرید فقط کار خودتو کن .

3- اسپک خوب حاصل تجربست پس انتظار نداشته باش بعد از چندبار تمرین کردن همه جوره بکوبی.

 4- اگر میخوای اسپک دلخواهتو بزنی باید پرش خوبی داشته باشی .5-به زمان و مکان شروع گام ها دقت کن.


.. مدافع حریف یه سده که باید حواستون بهش جمع باشه . اگر به همه ی عوامل توجه کنید میتونید این اسپک هارم بزنید . هرجای زمین هرطوری که بخواید .توی زمین با ذهنتون کار کنید والیبال دقت بالایی میخواد. در آخر تمرین زیاد و مداوم رو فراموش نکنید.
.موفق باشید


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

گارگاه تخصصی متدلوژی تمرین ( خولیو ولاسکو ) /مخصوص مربیان والیبال !

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-04:18 بعد از ظهر
همونطور که گفته بودم چهارشنبه رفتیم گارگاه تخصصی متدلوژی تمرین که مدرسش اقای ولاسکو ( عمو ولاسکو خودمون ) بودند کلاس خیلی خوب و پر باری بود حداقل برای من که این طور بود قول داده بودم که مطالب مهم و مفیدی که یاد می گیرم رو در اختیارتون قرار بدم قبل از شروع یکی دو تا عکس از کلاس داشته باشید
135 مربی درجه یک و بین المللی حضور داشتند واقای ولاسکو با علاقه و حرارت خاصی مطالب رو توضیح می داد

خب امروز می خوام در مورد گرم کردن و نکاتی که از ایشون پرسیدم براتون بگم
شاید شنیده باشید که گرم کردن ولاسکو با بقیه مربیها فرق می کنه ( می گن ولاسکو توی گرم کردنش  دویدن رو کاملا حذف کرده ؟! می گن نسبتا مدت زمان زیادی برای گرم کردن نمی گذاره می گن .....) من خیلی وقته این رو شنیدم و فیلم تمرناتش رو دیدم ولی تا امروز خودم در تمریناتم  اجرا نمی کردم چون احساس می کردم  تقلید صرف می شه و دوست داشتم که دلایل این کار رو بفهم و اگه درست بود من هم اجرا کنم این کلاس فرصت خوبی شد که بفهمم ولاسکو چرا این طوری گرم کردن رو انتخاب کردهگرم کردن اقای ولاسکو چهار ویژگی داره که با گرم کردن های معمولی فرق می کنه
1- استفاده از حرکات کششی پویا به جای حرکات کششی ایستا
2- رعایت اصل ویژگی تمرین در گرم کردن اولیه ( اصل ویژگی تمرین یعنی تمرینات طوری طراحی شوند که هر چه بیشتر به ورزش مورد نظر شباهت داشته باشد )
3- حذف دویدن ابتدای تمرین و انچام دویدن با توپ و داخل زمین والیبال و ترکیب با حرکات ساده مثل پاس های بلند از مناطق عقب زمین و ....
4- گرم کردن و اماده سازی کلیه ماهیچه ها و مفاصل به طور کامل در کمترین زمان

- برخلاف چیزی که بعضی می گن ولاسکو دویدن رو حذف نکرده بلکه به اون جهت داده ولاسکو دویدن رو در قسمت دوم گرم کردن قرار داده و اون رو با توپ و انجام بعضی حرکات بسیار ساده و البته پایه ای والیبال ترکیب کرده که این باعث می شه در زمان صرفه جویی بشه همچین اصل ویژگی تمرین هم رعایت شده و چون با توپ انجام می شه عده ای فکر  کرده اند که این قسمت جز اصلی تمرین هست نه گرم کردن

- وقتی از ایشون پرسیدم که این روش ابداع خودتونه یا کشورهای دیگه هم استفاده می کنند گفت هر کسی ممکنه ایده ای داشته باشم من هم با تحقیقاتی که کردم این روش رو انتخاب کردم  گفت ما سه نوع کشش داریم 1- کشش ایستا ( که یک ماهیچه به مدت چند ثانه کشیده می شود ) 2- کشش پویا ( یک ماهیچه به صورت رفت و برگشتی و منظم کشیده و به حالت اول بر می گردد )3- کشش در مقابل مقاومت خارجی . ولاسگو می گه که من با تحقیقاتی که انجام دادم و با صحبتها یی که با مربیان و دکتر های فیزیوتراپ انجام دادم به این نتیجه رسیدم که حرکات کششی ایستا بیشتر برای ریلکس کردن بدن و سرد کردن مفیده تا گرم کردن اما حرکات کششی پویا برای گرم کردن مفید تر است فلذا در ابتدای تمرین از حرکات کششی پویا و در انتها برای سرد کردن از حرکات کششی ایستا استفاده می کنم- رعایت اصل ویژگی تمرین که بسیار بسیار اهمیت داره و کاملا هم به خلاقیت مربی بستگی داره تا حرکاتی ابداع کنه که شبیه به بازی باشه و ولاسکو این کار رو به نحو احسن انجام می ده(در مورد این اصل نکات بیشتر وجود داره که بعدا در موردش حرف خواهیم زد )

- به حداقل رسوندن مرحله گرم کردن علاوه بر جلوگیری از کسل شدن بازیکن، زمان بیشتری به مربی برای تمرینات اصلی می ده که برای تیمهای ما که معمولا وقت کافی برای تمرین نداریم بسیار اهیمت داره


- بعضی حرکات ترکیبی و فیزوتراپی که به منظور جلوگیر از مصدویت است هم در گرم کردن ولاسگو دیده می شهمنبع :http://coachvolleyball.mihanblog.com/post/62
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تغذیه در ورزش والیبال : تغذیه مناسب، شرط اصلی موفقیت در والیبال! پ

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-04:17 بعد از ظهر

خبرگزاری ورزش والیبال :والیبال جزو ورزش‌های پر‌تحرک و پر‌انرژی است و یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های مفید و مهم در موفقیت یک والیبالیست، تغذیه مناسب او است.

به گزارش خبرگزاری ورزش والیبال به نقل از خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران ، برای یک بازیکن فعال در رشته والیبال تغذیه فاکتور اصلی موفقیت او محسوب می‌شود زیرا این ورزش علاوه بر فعالیت جسمی زیاد به فکری باز و آماده نیازمند است که بدون یک رژیم غذایی اصولی و درست توسط یک مشاور تغذیه امکان‌پذیر نخواهد بود.

تغذیه پیش از بازی

غذایی که پیش از آغاز بازی صرف می‌شود باید سطح انرژی را در بدن ورزشکار به حداکثر ممکن برساند و بازیکن را برای انجام یک مسابقه نفس‌گیر آماده سازد.

این غذا باید به طور تقریبی سه ساعت پیش از گرم کردن برای آغاز مسابقه خورده شود تا مشکلی در طول مسابقه ایجاد نگردد.
در این گونه مواقع از صرف غذاهای جدید باید پرهیز شود.

غذایی که پیش از انجام مسابقات صرف شود باید غنی از هیدراتهای کربن باشد زیرا این موارد منبع خوبی برای تامین انرژی عضلات به شمار می‌ایند.همچنین مصرف پروتین مطلوب و مناسب نیز در این غذا لازم است.

پروتئین در حفظ انرژی جذب شده به بدن کمک می‌کند و روند گوارش را آهسته‌تر و از بروز احساس خالی بودن معده در بازیکن جلوگیری به عمل می‌آورد یک غذای مطلوب قبل از مسابقه می تواند یک ساندویچ جوجه‌کباب همراه سیب زمینی برشته شده به همراه ترب سیاه و هیدراتهای کربن و پروتئین باشد و برای مصرف نزدیک به 32 اونس آب نیز لازم است.

غذایی که مصرف می کنید سبک و ژر‌انرژی و غنی از هیدراتهای کربن و نیز حاوی پروتین باشد.
مثل نوشیدنی‌های ورزشی، نان و کره و فندوق، میوه با شیر کاکائو و کراکر.

سعی کنید همین غذای سبک را پس از مسابقه نیز مصرف کنید با این کار میـ‌توانید ظرف مدت 30 تا 45 دقیقه انرژی فراوانی بگیرد و خود را برای مسابقه بعدی آماده سازید.عمل هیدرات سازی را با برخی نوشیدنی‌های ورزشی انجام دهید این قبیل آشامیدنی‌ها عوامل مطلوبی برای فرآیند هیدرات‌سازی به شمار می‌آیند افزودن هیدرات‌سازی به شمار می‌آیند افزودن سدیم و پتاسیم جایگزین الکترولیتهای از دست رفته می‌شود.

وجود سدیم موجب افزایش عطش می‌شود آب می‌تواند قبل از اجرای کامل فرآیندهای هیدرات ‌سازی جلوی عطش را به طور کامل بگیرد.

رژیم غذایی مناسب یک ورزشکار
 
رژیم غذایی یک بازیکن والیبال به طور تقریبی در هر وعده شامل مواد غذایی زیر می باشد:
صبحانه: یک لیوان آب مرکبات تازه
املت سفید تخم‌مرغ همراه با گوجه و سبزیجات و پنیر ساده کورن فلکس یا نان همراه کره بادام زمینی آب باید مصرف شود.
میان وعده صبحانه:
یک تکه نان شکلات برای صبحانه مخصوص ورزشکاران آب یا آبمیوه‌های بدون شکر
ساندویچ کباب ترکی همراه سبزیجات
ساندویچ جوجه کباب همراه با سبزیجات
ناهار:
سیب‌زمینی برشته شده یا نان به9 همراه موارد بالا میوه نظیر گلابی یا سیب یا آب‌میوه آب فراموش نشود.
میان وعده عصر:
یک دسر ماست میوه‌ای (ماست کم‌چرب) آب‌میوه بدون شکر یا آب، مغزهای گیاهی
شام
جوجه کباب همراه نان و سبزیجات
ماهی‌ کباب شده با سیب‌زمینی و سالاد
میگو همراه با سوپ سبزیجات و سالاد
پاستا همراه با مقداری گوشت قرمز و سالاد آب یا آبمیوه بدون شکر
قبل از خواب
دسر ماست میوه‌ای یک لیوان
یک لیوان شیر کم‌چرب همراه با یک موز کوچکداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فینال(روسیه-برزیل)3

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-04:00 بعد از ظهر


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 900x600px.


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 900x600px.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 900x600px.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فینال(روسیه-برزیل)2

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-03:58 بعد از ظهر

.


i.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فینال(روسیه-برزیل)1

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-03:42 بعد از ظهر

تصاویری از دیدار فینال روسیه و برزیل
دوشنبه 31 تیرماه 1392
عکس از : FIVB

[align=right]


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دانلود کتاب آموزشی «آشنایی با والیبال مدرن»

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-03:42 بعد از ظهرخبرگزاری ورزش والیبال :کتابی برای آشنایی با قوانین جدید والیبال که در این کتاب قوانین جدید والیبال و


ویژه گی های توپ استفاده شده در المپیک پکن را ببنید.


برای دانلود کلیک کنید !


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مقالات در مورد آسیب دیدگی والیبال /خستگی در ورزش و راههای مبارزه با آن!

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-03:41 بعد از ظهر


یکی از مواردی که امروزه متخصصین علوم ورزشی را وادار به تحقیق کرده ، عارضه مهم خستگی است.

 همانطوری که می دانیم خستگی بر ادامه ورزش اثر نا مطلوب گذاشته، از کیفیت کار ورزشکاران می کاهد. این امر ورزشکاران و بخصوص مربیان را وادار از کیفیت کار ورزشکاران می کاهد . این امر ورزشکاران و بخصوص مربیان را وادار می سازد تا تحقیق کنند و بفهمند که چگونه می توان با خستگی مبارزه نمود و شدت آنرا می سازد تا تحقیق کنند و بفهمند که چگونه می توان با خستگی مبارزه نمود و شدت آن را کاهش داد و بعد از تمرین آنرا سریعتر از بدن رفع کرد؟ باید متذکر شد که خستگی می تواند ریشه روانی یا بیماری داشته باشد، ولی ما در اینجا درباره خستگی حاصل از فعالیتهای ورزشی بحث خواهیم کرد . در مورد تعریف خستگی باید گفته شود: (حالت ناخوشایندیست که در بدن بوجود می آید .)

راههای مبارزه با خستگی

بطور کلی باید متذکر شد که افراد ورزشکار قادرند 20 تا 30 درصد بیشتر از غیر ورزشکاران اسید لاکتیک را در بدن تحمل نمایند. بطور مثال در حالت عادی مقدار اسید لاکتیک خون 10 میلی گرم در 100 سی سی است؛ این مقدار در هنگام فعالیتهای شدید به 20 برابر خود (200 میلی گرم در CC 100 ) می رسد ، آزمایش نشان داده است که تنها ورزشکاران قادرند در چنین شرایطی فعالیت نموده، اسید لاکتی را تحمل نمایند. در تمریناتی که بیش از یک ساعت بطول می انجامد داشتن گلیکوژن کافی یکی از شرایط موفقیت ورزشکاران محسوب می گردد.

کریستین و هنسن( Hensen ، Christensen ) از تحقیقاتی که بر روی افراد ورزشکار انجام دادند چنین نتیجه گرفتند که اگر ورزشکاران مواد قندی مصرف نمایند، مقاومتشان در مقابله با خستگی بیشتر از هنگامیکه است که مواد چربی و یا پروتئینی مصرف کرده باشند.

بطوری که در آزمایش نشان داده شده است دوچرخه سوارانی که مواد قندی مصرف کرده بودند ، توانستند 240 دقیقه تمرین کنند، حال آنکه دوچرخه سوارانی که مواد چربی مصرف کرده بودند فقط 75 دقیقه تمرین کردند و سپس خسته شدند . در اینجا چندین راه مبارزه با خستگی پیشنهاد می شود:

علت خستگی و علتهای هر یك و خستگی غیرهوازی

انواع خستگی و علتهای هر یک :

بطور کلی دو نوع خستگی وجود دارد 1- خستگی هوازی 2- خستگی غیر هوازی.

خستگی هوازی نوعی از خستگی است که در اثر فعالیتهای هوازی بوجود می آید و علل آن بشرح زیر است:

- کم شدن سطح گلوکز خون در اثر فعالیت که در نتیجه کمبود گلیکوژن جگر و عضله است.

- کم شدن آب بدن بعلت بالا رفتن سطح متابولیسم و عمل تعریق

- کم شدن نمک بدن

- افزایش حرارت بدن

- عدم توازن بین یونهای سدیم و پتاسیم

- و بالاخره کاهش بازده قلب به علت افزایش نیاز اندامها، که در هر ضربه قادر نیست خون کافی به اندامهای بدن برساند ، نمونه خستگی هوازی را می توان در دوهای ماراتن و 000/10 متر مشاهده نمود.

خستگی غیر هوازی: نوعی دیگر از خستگی است که در اثر فعالیتهای غیر هوازی بوجود می آید . علل آن عبارتند از:

- کمبود اکسیژن

- زیاد شدن حالت اسیدی خون که در اثر بالا رفتن مقدار اسید لاکتیک می باشد. این اسیدی شدن خون سبب بوجود آمدن اختلالاتی در امر انقباض عضلانی می گردد ؛ بدین ترتیب که ماده ای را که در انتهای سینا پس های عصبی ترشح می شود( استیل کولین)، تحت تاثیر قرار می دهد و چون این ماده در عمل انقباض نقش مهمی دارد کارش مختل گشته، انقباض بخوبی انجام نمی گیرد.

- کمبود مواد قندی و کاهش آن در اثر فعالیت و ندادن استراحتهای حساب شده در جهت ترمیم PC – ATP از دست رفته در فعالیتهای شدید و کوتاه مدت. نمونه خستگی غیر هوازی را می توان در کشتی بخوبی مشاهده نمود.

در مورد علائم ظاهری خستگی باید گفت که کبود شدن پوست بدن ، افزایش حرارت، احساس درد، کوفتگی و تشنگی از علائم مشخصه خستگی است.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مبحث آموزشی : اسپک و دفاع روی تور در والیبال !

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-03:39 بعد از ظهر


سلام
حالام میریم سر ادامه ی بحث و اسپک زدن از رو دست دفاع
ممکنه مدافع حریفت خیلی قدر باشه و 1نفری بیشتر توپارو دفاع کنه .-یا اینکه اسپکر زیاد نقطه ضعف نشون بده و هی دفاع بشه -اگه دفاعت 2نفره باشه بحث جداست و اگه 3نفره بود که کلا قضیه عوض میشه . ولی فعلا فرض میکنیم دفاع روبه رو دفاع 1نفره هست . ولی از اون مدافع ها که هم زمان سنجی خوبی دارن هم پرش زیادی دارن هم قد بلند و هوش و تکنینک بالا.
.وقتی که تو داری حمله میکنی مطمئن باش که دید مدافع روبه روت بیشتر از دید تو نسبت به دفاع هست. یعنی مدافع حریفت همه ی حرکاتت رو زیر تظر داره . پاس پاسورتو – گام های تورو – زمان پرشت و جهت دستتو میبینه و تو فقط میتونی محدوده ی پرش و دفاعش رو ببینی . پس بهترین کار اینه که از قبل خودتو آماده کنی . یعنی قبل از اینکه پاسور بهت پاس بده فاصله ی طولی مدافع با خودت رو بسنجی . اگر مدافع حریف منطقه ی 2(لب تور و آماده ی دفاع) هست بهترین نحوه ی پوئن از دست دادن اینه که حرکت تو هم به سمت داخل باشه و گامت رو از منطقه ی 4زمین خودت به نزدیکی منطقه ی 3برداری و توی دست مدافع بکوبی اونم بدون هیچ زحمتی توپ رو وارد زمین خوذت مینه. چون حرکت تو موافق جهت مدافع هست و به اون زحمت گام برداشتن و بال زدن کامل رو نمیدی خودتم که یه راست تو دستش میکوبی . اونم همونجا دفاعت میکنه . برای اینکه این اتفاق نیفته 4تاراه داری :1- یک گام (پابکس) به بغل(بیرون زمین) برداری و بعد گام اسپکت رو بری . یه جورایی دور میگیری و بعد گام اسپک رو شروع میکنی .پس از داخل زمین خودت بیرون میری و به به جای نزدیک شدن به منطقه ی 3و مسلما جایی که مدافع ایستاده ازش فاصله میگیری . ( حرکتت معکوس میشه یعنی به جای حرکت بیرون به داخل از داخل به بیرون حرکت میکنی).مدافع رو به زحمت بنداز و مجبورش کن حرکتت کنه به بیرون محدودش.2- اگر موافق جهت مدافع بال زدی و دور نگرفتی موقع زدن ضربه زاویه ی دستتو عوض کن . یا از بغل دست دفاع بزن (زاویه از مفصل شانه تغییر میکنه و به سمت داخل بدن پایین کشیده میشه) یا زاویه ی مچ زدنت رو عوض کن . یعنی به جای اینکه مستقیم مچ بزنی و توپ رو بکوبی تو دست دفاع به طرف داخلی یا خارجی (بستگی داره کدوم منطقه ضربه میزنی) مچتو بشکن . البته میتونی از بالای دستش جا هم بندازی.3- اگر دیدی دست های مدافعت از هم فاصله ی زیادی دارن توپ رو از فاصله ی بین دو دست مدافع بکوب . البته دقت کن که دست مدافع کامل توی زمین خودی چتر نباشه چون در این حالت میتونه این توپم دفاع کنه.4- به خودت اطمینان داری که پرشت از مدافع خیلی بیشتره و میتونی از ارتفاع بالاتر دست مدافع بکوبی و نیازی به دورگیری یا تغییر زاویه ی ضربه نداری .
:1- یک گام (پابکس) به بغل(بیرون زمین) برداری و بعد گام اسپکت رو بری . یه جورایی دور میگیری و بعد گام اسپک رو شروع میکنی .پس از داخل زمین خودت بیرون میری و به به جای نزدیک شدن به منطقه ی 3و مسلما جایی که مدافع ایستاده ازش فاصله میگیری . ( حرکتت معکوس میشه یعنی به جای حرکت بیرون به داخل از داخل به بیرون حرکت میکنی).مدافع رو به زحمت بنداز و مجبورش کن حرکتت کنه به بیرون محدودش.2- اگر موافق جهت مدافع بال زدی و دور نگرفتی موقع زدن ضربه زاویه ی دستتو عوض کن . یا از بغل دست دفاع بزن (زاویه از مفصل شانه تغییر میکنه و به سمت داخل بدن پایین کشیده میشه) یا زاویه ی مچ زدنت رو عوض کن . یعنی به جای اینکه مستقیم مچ بزنی و توپ رو بکوبی تو دست دفاع به طرف داخلی یا خارجی (بستگی داره کدوم منطقه ضربه میزنی) مچتو بشکن . البته میتونی از بالای دستش جا هم بندازی.3- اگر دیدی دست های مدافعت از هم فاصله ی زیادی دارن توپ رو از فاصله ی بین دو دست مدافع بکوب . البته دقت کن که دست مدافع کامل توی زمین خودی چتر نباشه چون در این حالت میتونه این توپم دفاع کنه.4- به خودت اطمینان داری که پرشت از مدافع خیلی بیشتره و میتونی از ارتفاع بالاتر دست مدافع بکوبی و نیازی به دورگیری یا تغییر زاویه ی ضربه نداری .یک گام (پابکس) به بغل(بیرون زمین) برداری و بعد گام اسپکت رو بری . یه جورایی دور میگیری و بعد گام اسپک رو شروع میکنی .پس از داخل زمین خودت بیرون میری و به به جای نزدیک شدن به منطقه ی 3و مسلما جایی که مدافع ایستاده ازش فاصله میگیری . ( حرکتت معکوس میشه یعنی به جای حرکت بیرون به داخل از داخل به بیرون حرکت میکنی).مدافع رو به زحمت بنداز و مجبورش کن حرکتت کنه به بیرون محدودش.2- اگر موافق جهت مدافع بال زدی و دور نگرفتی موقع زدن ضربه زاویه ی دستتو عوض کن . یا از بغل دست دفاع بزن (زاویه از مفصل شانه تغییر میکنه و به سمت داخل بدن پایین کشیده میشه) یا زاویه ی مچ زدنت رو عوض کن . یعنی به جای اینکه مستقیم مچ بزنی و توپ رو بکوبی تو دست دفاع به طرف داخلی یا خارجی (بستگی داره کدوم منطقه ضربه میزنی) مچتو بشکن . البته میتونی از بالای دستش جا هم بندازی.3- اگر دیدی دست های مدافعت از هم فاصله ی زیادی دارن توپ رو از فاصله ی بین دو دست مدافع بکوب . البته دقت کن که دست مدافع کامل توی زمین خودی چتر نباشه چون در این حالت میتونه این توپم دفاع کنه.4- به خودت اطمینان داری که پرشت از مدافع خیلی بیشتره و میتونی از ارتفاع بالاتر دست مدافع بکوبی و نیازی به دورگیری یا تغییر زاویه ی ضربه نداری .


اگر موافق جهت مدافع بال زدی و دور نگرفتی موقع زدن ضربه زاویه ی دستتو عوض کن . یا از بغل دست دفاع بزن (زاویه از مفصل شانه تغییر میکنه و به سمت داخل بدن پایین کشیده میشه) یا زاویه ی مچ زدنت رو عوض کن . یعنی به جای اینکه مستقیم مچ بزنی و توپ رو بکوبی تو دست دفاع به طرف داخلی یا خارجی (بستگی داره کدوم منطقه ضربه میزنی) مچتو بشکن . البته میتونی از بالای دستش جا هم بندازی.3- اگر دیدی دست های مدافعت از هم فاصله ی زیادی دارن توپ رو از فاصله ی بین دو دست مدافع بکوب . البته دقت کن که دست مدافع کامل توی زمین خودی چتر نباشه چون در این حالت میتونه این توپم دفاع کنه.4- به خودت اطمینان داری که پرشت از مدافع خیلی بیشتره و میتونی از ارتفاع بالاتر دست مدافع بکوبی و نیازی به دورگیری یا تغییر زاویه ی ضربه نداری .

اگر دیدی دست های مدافعت از هم فاصله ی زیادی دارن توپ رو از فاصله ی بین دو دست مدافع بکوب . البته دقت کن که دست مدافع کامل توی زمین خودی چتر نباشه چون در این حالت میتونه این توپم دفاع کنه.4- به خودت اطمینان داری که پرشت از مدافع خیلی بیشتره و میتونی از ارتفاع بالاتر دست مدافع بکوبی و نیازی به دورگیری یا تغییر زاویه ی ضربه نداری .
به خودت اطمینان داری که پرشت از مدافع خیلی بیشتره و میتونی از ارتفاع بالاتر دست مدافع بکوبی و نیازی به دورگیری یا تغییر زاویه ی ضربه نداری .داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معرفی بهترینهای لیگ جهانی 2013 والیبال/موسوی در صدر مدافعان

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-03:39 بعد از ظهر


در پایان رقابت های لیگ جهانی والیبال سید محمد موسوی عراقی به عنوان بهترین مدافع روی تور جهان معرفی شد.

ایسنا، در پایان بیست و چهارمین دوره رقابت‌های لیگ جهانی والیبال بهترین بازیکنان در هر پست معرفی شدند. در میان همه نامداران جهان سید محمد موسوی عراقی از ایران با کسب میانگین 1.15 امتیاز به عنوان بهترین مدافع روی تور جهان معرفی شد.

اسامی بهترین بازیکنان لیگ جهانی والیبال:

بهترین مدافع روی تور:

1-سید محمد موسوی عراقی از ایران با میانگین 1.15

2-مارکو پودراسکانین از صربستان با میانگین 0.84

3-امانوئل بیرارلی از ایتالیا با میانگین 0.83

بهترین دریافت:

1- اروین انگاپد از فرانسه با میانگین 62.30

2- کرمینن از فنلاند با میانگین 60.31

3-جولین لینل از فرانسه با میانگین 59.39

بهترین پاسور:

1- هان سون از کره جنوبی با میانگین 9.54

2- میکو اسکو از فندلاند با میانگین 8.90

3- زیگادلو از لهستان با میانگین 8.31

بهترین اسپکر

1- کویسترا از هلند با میانگین 59.18

2- کوانگ جئون از کره جنوبی با میانگین 53.18

3- ایوان زایتسف از ایتالیا با میانگین 52.12

بهترین توپ گیری

1- اریک شوجی از امریکا با میانگین 3.03

2- داسیلوا از برزیل با میانگین 2.79

3- گونزالس از آرژانتین با میانگین 2.67

امتیازآورترین بازیکن

1- اوان زایتسف از ایتالیا با مجموع 215 امتیاز

2- سوکولوف از بلغارستان با مجموع 209 امتیاز

3- نیکولای پائولوف از روسیه با مجموع 201 امتیاز


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سقوط کنندگان به دنبال بازگشت به لیگ برتر

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-03:37 بعد از ظهر

 
تیمهای
والیبال بانک کشاورزی و بازرگانی جواهری گنبد جزو 2 تیم قعر نشین مسابقات
لیگ برتر فصل گذشته هستند که امسال باید در مسابقات لیگ دسته یک حاضر شوند.
به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛
پس از آنکه مسئولان باشگاه پیشگامان اردکان یزد اعلام به فروش امتیاز لیگ
برتری خود در والیبال کردند، مسئولان تیمهای قعر نشین لیگ برتر فصل گذشته
مذاکرات خود را با این باشگاه آغاز کرده اند.

طبق اعلام سازمان لیگ
فدراسیون والیبال حق واگذاری امتیاز لیگ برتر والیبال 800 میلیون تومان است
حال از میان باشگاه های بانک کشاورزی و جواهری گنبد یکی از این2 باشگاه می
تواند سهمیه لیگ برتری اردکانیها را به خود اختصاص دهد.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بیوگرافی کوتاه آلکساندر آناسویچ (Aleksandar Atanasijevic) پشت خط صربستان + تصاویر

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-03:34 بعد از ظهر
نام و نام خانوادگی : آلکساندر آناسویچ

نامی که برروی پیراهن درج میشود : آناسویچ

تیم ملی : صربستان

شماره مورد علاقه : 14

سن : 21 سال 4/09/1991

محل تولد : شهر Beograd صربستان

زبان : مسلط به زبان انگلیسی و صربیمشخصات فیزیکی

قد : 2 متر
وزن : 92 کیلوگرم
ارتفاع اسپک : 350
ارتفاع دفاع : 329

بازی های ملی :47
المپیک :5 بازی
لیگ شاغل : لهستان
تیم باشگاهی : Skra Bełchatów لهستانمتفرقه

سرگرمی : ماشین سواری
کتاب مورد علاقه : هری پاتر
غذای مورد علاقه : Meat, Serbian  غذای صربستانی...
فیلم مورد علاقه : آوتار
موسیقی مورد علاقه : آهنگ های صربستانی
سایر ورزش مورد علاقه : بسکتبال ،فوتبال ،هند بال


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

عکس هایی از مراسم اعطایی مدال لیگ جهانی 2013 والیبال !

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-03:33 بعد از ظهر
تعدادی عکس از مراسم اعطای مدال ها و جایزه برترین های این دوره البته بعضی از عکس ها قابل نمایش در انجمن نیستن...

برای دیدن عکس های کامل در سایت Fivb.org به آدرس زیر مراجعه کنید :
http://www.fivb.org/EN/volleyball/competitions/WorldLeague/2013/PhotoGalleryAwarding.asp


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کاله ای که قراربود بومی شود بمب نقل و انتقالات را میترکاند/ظریف در آمل ؟!

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-03:28 بعد از ظهر
ساعاتی پیش از سوی یکی از نزدیکان آقای فرهاد ظریف خبری به دست ما رسید مبنی بر اینکه ایشان بعد از چند بار مذاکره بالاخره به توافقات اولیه دست یافتند. البته گفته شده که هنوز توافقات نهایی حاصل نشده صفحه هواداران کاله آسیایی قطعیت این انتقال را هنوز تایید نمیکند و صرفا جهت اطلاع شما هواداران به اطلاع شما میرساند.

https://www.facebook.com/KallehAsyayy?ref=stream&directed_target_id=0


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

" لیگ جهانی والیبال" در گفت و گو با زرینی، داودی و خوشخبر

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-01:08 قبل از ظهر


والیبال و موفقیت‌هایش این روزها نقل همه محافل و گردهمایی‌های اجتماعی است. بدون تردید موفقیت‌های والیبال را می‌توان از زوایای مختلفی بررسی کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تیم ملی والیبال ایران در سال‌های اخیر همواره گل کاشته است. درخشش ملی پوشان در مسابقات لیگ جهانی و پیروزی مقابل تیم‌های آلمان و کوبا و صربستان و ایتالیا موجب تجلی غرور ملی ایرانیان شده و کوچک و بزرگ را شادمان ساخته است.
بدون تردید مدیریت امیر خوشخبر به عنوان سرپرست تیم ملی یکی از پایه‌های موثر در موفقیت‌های والیبال به شمار می‌رود. چنانکه زرینی و داودی معتقدند نصف موفقیت‌های والیبال مرهون خدمات خوشخبر است. زرینی که حالا به عنوان با تجربه‌ترین مهره تیم ملی در کنار پدیده‌هایی چون رحمان داودی در پیروزی‌های والیبال نقش آفرینی می‌کند سعی دارد مثل همیشه از نظر روحی پشتوانه محکمی برای جوان‌تر‌ها باشد. داودی هم بعد از درخشش در بازی مقابل ایتالیا حالا به روزهای روشن‌تر والیبال ایران می‌اندیشد.
امیرخوشخبر(سرپرست)، حمزه زرینی و رحمان داودی (ملی‌پوشان والیبال) با حضور در خبرگزاری ایسنا در فضای دوستانه و صمیمی از دیدگاه‌ها، خاطرات و تجربیات خود در لیگ جهانی گفتند.
*لیگ جهانی ، تجربه‌ای جدید و خاطره‌ای خوب
امیرخوشخبر: لیگ جهانی به هر حال مثل سایر مسابقات شرایط خاصی داشت. هر مسابقه اهمیت خاص خودش را دارد. سخت بود و تا به حال پیش نیامده بود که این تعداد مسابقه را در کشورهای مختلف تجربه کنیم. واقعا این یک تجربه جدید برای والیبال ایران به شمار می‌رفت. اینکه تیم ملی بتواند خود را در طول یکماه آماده نگاه دارد و 22 بازیکنی که در ترکیب حضور داشتند همگی انگیزه خود را حفظ کنند برای ما با ارزش بود. این مسابقات برای خود من شرایط خیلی سختی را رقم زد. اصلا مسابقات لیگ جهانی یک وسواس خاصی داشت. مسئولان برگزاری مسابقات میلیمتری حساسیت به خرج می‌دادند. برای من خیلی عجیب بود و حتی پیراهن را با خط کش اندازه می‌گرفتند تا در صورت خطا جریمه 5هزار دلاری در نظر بگیرند. خیلی از این بابت "دنگ و فنگ" داشت. مقدمات حضور در این مسابقات همه و همه تجربه جدیدی بود. خود را در بین تیم‌های خوب دنیا می‌دیدیم که روی ایران حساب ویژه‌ای باز می‌کنند.
حمزه زرینی: نوع تجربه بازی در لیگ جهانی برای ما جدید بود. سفر از یک کشور به کشور دیگر برای ما جالب بود. قبلا معمولا در تورنمنت‌های مختلف به میزبانی یک کشور بازی می‌کردیم ولی برگزاری این نوع مسابقه و شرکت در آن برای خود من تجربه جدیدی به همراه داشت. تطبیق با اختلاف زمانی زیاد و دو روز پشت سر هم با یک تیم بازی کردن کاملا جدید بود. من از حضور در این مسابقات راضی بودم البته از خودم راضی نبودم. نوسان زیادی داشتم در این روزها هم از ما خیلی انتقاد کردند!
رحمان داودی: لیگ جهانی پدیده عجیبی است. خیلی سخت است که در آن بازی کنید. اینکه می‌گویند سطح مسابقات لیگ جهانی با المپیک برابری می‌کند واقعا حرف درستی است. لیگ جهانی یکی از معتبرترین مسابقات جهانی است و به دلیل سفرهای طولانی شرایط ویژه‌ای دارد. من فکر می‌کنم ولاسکو خیلی خوب از 22 نفر استفاده کرد و در طول مسابقات مختلف خیلی خوب نتیجه گرفت. شاید سطح لیگ جهانی به جرأت بالاتر از مسابقات جهانی است. بالاخره در هر رشته‌ای یک تورنمنت اهمیت ویژه‌ای دارد. به نظرم در والیبال، لیگ جهانی حتی از المپیک هم سخت‌تر است.

*خاطره‌های تلخ و شرین...
امیر خوشخبر: خوشبختانه از نظر نحوه برگزاری و حضور در این مسابقات سربلند بودیم و هیچ اشکالی از ما نگرفتند به قول معروف "سوتی" ندادیم. با سرپرست تیم ایتالیا صحبت می‌کردم و آنها می‌گفتند که در سال اول حضورشان در لیگ هزار ایراد داشتند اما خوشبختانه به واسطه تجربیاتی که ولاسکو در اختیار من قرار می‌داد، خوب سربلند شدیم. پیروزی بر ایتالیا و خوشحالی که از طرف مردم به ما می‌رسید خیلی به ما انرژی می‌داد انگار همین دیروز بود که ایتالیا را شکست دادیم.

رحمان داودی: خیلی‌ها می‌گویند که در بازی با ایتالیا به میدان رفتی و پدیده شدی، اما خودم اینطور فکر نمی‌کنم. فقط قدری خوش‌شانس بودم که در آن برد سهیم بودم. هر کس دیگری هم جای من به میدان می‌رفت فکر می‌کنم خوب بازی می‌کرد، چرا که اصلا جو تیم ملی ایران در روز بازی با ایتالیا خیلی خاص بود. وقتی داشتم به زمین می‌رفتم به حمزه گفتم خیلی استرس دارم. زرینی گفت فقط در 10 امتیاز اول را سعی کن خوب بازی کنی و بقیه‌اش خودش درست می‌شود. اصلا این حرف "کوکم" کرد. فرقی نمی‌کرد چه کسی در زمین باشد. شاید هر کسی به میدام می‌رفت می‌توانست بازی را ببرد. بهترین خاطره من در گیم پنجم بازی دوم ایتالیا بود. وقتی رفتیم در زمین و خیلی استرس داشتم. با همان حال به سعید معروف گفتم به بازیکنان تاکید کن که خوب سرویس بزنند. او پاسخ داد حالا خودت برو و اولین سرویس را بزن. یکدفعه شوکه شدم و گفتم تو را خدا به ولاسکو بگو بازی را یکدنده بچرخاند من نمی‌توانم سرویس بزنم اما قبول نکرد. گفتم یا امتیاز کامل می‌گیریم یا این توپ را خراب می‌کنم. خوشبختانه امتیاز اول گیم پنجم بازی با ایتالیا را مستقیم گرفتم. این خاطره خیلی خوبی برای من شد. کلاً روزهایی که در ایتالیا بودیم خاطرات خوشی برای ما رقم خورد.
اصلا خاطره بدی به ذهنم نمی‌رسد. نمی‌خواستم رفتن و همراه بودن با تیم ملی برایم بزرگ باشد تا اگر نرفتم از این موضوع ناراحت نشوم. شاید اوایل که برای بازی با روسیه در اردو نبودم بالاخره سخت بود. یکی از آرزوهای بزرگ پدرم این بود که در ترکیب تیم ملی بزرگسال باشم. اوایل خیلی مخالف بود که وارد ورزش شوم و مثل همه پدر و مادرها دوست داشت که دکتر و مهندس شوم. اما بعد که به تیم ملی پیوستم دیگر یکی از آرزوهایش این بود که بازی‌های من را ببیند. بزرگترین لذتی که من از این بازی‌ها بردم این بود که پدر و مادرم هم خیلی خوشحال بودند.
حمزه زرینی: هر کس یک شخصیتی دارد. ولی خوب نوع بازی من و جنگندگی که دارم شاید به بقیه هم روحیه بدهد. در سال‌هایی که برای تیم ملی بازی کرده‌ام زیاد و بیشتر از اینکه به بازی خودم توجه کنم کاری به کار کسی نداشتم اما بعدا متوجه شدم که ناخودآگاه در زمین نقش یک لیدر را داشته‌ام. البته در لیگ جهانی امسال من کمتر بازی کردم اما سایر نفرات خیلی خوب کار کردند و واقعا هر ترکیبی که ولاسکو در زمین گذاشت جواب داد. همدلی خوبی در تیم بود هیچ کس گلایه نمی‌کرد که چرا در ترکیب نیست. من شاید در ذهن خودم ناراحت می‌شدم اما این موضوع به هیچ کس منتقل نمی‌شد. برای همه مهم و اصل نتیجه گرفتن تیم بود. الان همه می‌گویند که والیبال ایران موفق بود و نمی‌گویند که فلانی چطور کار کرد.

 
*لژیونر شدن، ماندن یا رفتن مساله این است
امیر خوشخبر: البته بازیکنان ایرانی در سطح جهان دیده شدند. یکی دو نفر هم شرایط مناسبی پیدا کردند. حتی چند باشگاه من را واسطه قرار دادند و به من ایمل زدند که با چند بازیکن صحبت کنم. چند دلیل دارد که بازیکنان ایرانی یا جذب لیگ‌های خارجی نمی‌شوند و یا اینکه خودشان تمایلی ندارند بروند. اولا تفاوت دستمزدهای داخلی با تیم‌های خارجی زیاد است. اینجا به هر حال بازیکن ملی پوش و ستاره قطعا بالاترین دستمزد‌ها را می‌گیرد. اما در ایتالیا باید برود چند سال جا بیفتد و شاید در یکی دو سال اول حقوق چندانی نگیرد و کلا به اندازه‌ای باشد که گذران زندگی کند. اگر بعد از آن خوش درخشید می‌رود در سطح خیلی بالا حقوق می‌گیرد. پس یک مورد این است که بازیکنان خودشان تمایلی نشان نمی‌دهند. شاید اگر دو آژانس اگر پیگیر کار بازیکنان باشد بتوانند جایی برای ملی پوشان ایران در لیگ‌های خارجی باز کنند.
اما بحث دیگر به مشکلات حضور بازیکنان و اتباع ایرانی در کشورهای خارجی بر می‌گردد. شما حساب کنید کشوری مثل ایتالیا اگر بخواهد بازیکن جذب کند اگر فرد مورد نظر را از روسیه یا صربستان بگیرد مشکل ویزا و اقامت ندارد اما اگر همان باشگاه دنبال بازیکن ایرانی باشد با هزار مشکل اقامتی روبرو می‌شود. بازیکن‌ها معمولا زبان نمی‌دانند. به هر حال دلایل زیاد است. همین که چند بازیکن ایرانی با همه این شرایط در لیست خرید باشگاه‌های ایتالیا رفتند جای خوشحالی دارد.
رحمان داودی: در ادامه صحبت‌های خوشخبر باید بگویم که واقعا بحث مالی برای ما مناسب نیست. بعد از بازی با ایتالیا تیم باشگاهی"سی‌چلو" با من و حمزه زرینی وارد مذاکره شد. تمام مسئولان باشگاه که حدود 10 نفر بودند با ما صحبت کردند. از هیچ نظر مشکلی نداشتند. حتی مسکن را هم تامین می‌کردند اما بحث مالی که پیش آمد می‌گفتند در سال اول فقط به اندازه‌ای دستمزد می‌دهند که گذران زندگی کنیم. بعد اگر سال دوم خودی نشان دادیم دستمزدها بیشتر می‌شود.
حمزه زرینی: انصافا در والیبال که اصلا بحث دلالی وجود ندارد. تا کنون کسی به من پیشنهاد نداده است که برایم تیم پیدا کند. ولی الان شاید نهایت دو نفر خوب بگیرند. اما سایر افراد در سطح معمولی و حتی رو به پایین قرارداد بسته‌اند. در آمدی که ما از والیبال داریم در حدی است که می‌توانیم گذران زندگی خوبی داشته باشیم ولی حساب کنید مگر چند سال می‌توانیم والیبال بازی کنیم .جایی وجود ندارد . سال قبل کتف من آسیب دید و بازی نکردم خوب خرج زندگی من چگونه باید تامین شود؟ دستمزد ما در حدی است که زندگی خود را بچرخانیم. درآمد یک ورزشکار با عمر ورزشی مفید 10 سال باید به قدری باشد که یک سرمایه برایش باید تا بعد از دوران حرفه‌ای آنها را تامین کند. درآمد من فقط کفاف زندگی یکی دو ساله‌ام را می‌دهد و هیچ تضمینی برای آینده‌ام وجود ندارد. صد در صد استرس دارم که اگر در بازی‌هایی آسیایی مصدوم شوم و از زندگی ورزشی کنار بروم چگونه آینده خود را تامین کنم. همانطور که قبلا در تیم ملی مصدوم شدم و باشگاه گیتی پسند یکطرفه قرارداد مرا فسخ کرد. هیچ پولی حتی از فدراسیون هم نگرفتم. یک بازیکن مثل محمدکاظم آسیب ببیند همه چیزش تمام می‌شود. باز هم خوشخبر یک تماس می‌گیرد اما کسی به سراغت نمی‌آید.

رحمان داوودی

*آینده والیبالیست‌ها...
امیرخوشخبر: متاسفانه در این بخش هیچ فکری نشده است. وقتی عمر حرفه‌ای ورزشکار تمام می‌شود کاملا رها می‌شود. الان محمدکاظم کجاست و چه می‌کند. منِ سرپرست زنگ زدم و پرسیدم که چطور زندگی خود را می‌گذرانی. مشکل ما نداشتن اتحادیه بازیکنان است. چیزی که واقعا درد بازیکنان را پیگیری کند. بازیکن جریمه می‌شود و کمیته انظباطی می‌رود هیچ کس نیست از او دفاع کند. نه بلد هستند چطور با باشگاه‌ها قرارداد ببندند و نه می‌دانند که چطور طرح دعوا کنند. باید خود بازیکنان اتحادیه تشکیل دهند و چند کارمند و حقوقدان زبده بگیرند. بحث مالیاتی را حل و فصل کنند. بحث مالیاتی را پیگیری کنند و بپرسند در برابر این همه پولی که مالیات می‌دهند چه تامین‌اجتماعی و خدماتی می‌گیرند. من سال‌های قبل خیلی دوست داشتم پایه گذار این اتحادیه باشم حتی از بازیکنان بزرگ والیبال ایران مثل بهنام محمودی و محمد ترکاشوند خواستم که کمک کنند. وقتی اتحادیه باشد و بعد حقوقی داشته باشند قطعا کارها تسهیل می‌شود. به همین دلیل فکر می‌کنم درد بازیکنان نداشتن اتحادیه است. نه بازنشستگی است و نه وامی خواهند داشت. بازیکنی اگر باهوش و تاجر باشد و تمرکز خود را خارج از محیط والیبال روی چیزهای دیگر معطوف کند مثل بعضی‌ها رشد اقتصادی خوبی می‌کند. اما همه بازیکنان اینطور نیستند و به سختی زندگی می‌کنند. اگر قراردادبستند زندگی خوبی خواهند داشت؛ و اگر قرارداد خوبی نبستند زندگی خوبی نخواهند داشت.
رحمان داودی: آقای خوشخبر اول از همه خیلی خوشخبر است و خبرهای خوبی می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های خوبی که دارد این است که بازیکنان خیلی با او راحت هستند و همه رابطه پدر و پسری را با ایشان دارند. البته خیلی‌ها فکر می‌کنند که خوشخبر خیلی بازیکنان را آزاد می‌گذارد اما اینطور نیست. هم آزادی خود را داریم و هم می‌دانیم که کنترل روی ما است. فضای اعتماد متقابل وجود دارد و هیچ کس نمی‌خواهد این رابطه را خراب کند.
*رقابت، رفاقت یا اختلاف بین دریافت کننده‌ها...
حمزه زرینی: من با همه بازیکنان تیم ملی یک رفتار دارم. یا با کسی دوست هستم و یا اینکه نیستم. ویژگی شخصیتی من این است که خیلی رک هستم. یک دوست خیلی خیلی صمیمی دارم و او نیز غیر والیبالی است. اما در دنیای والیبال با سعید معروف و موسوی صمیمیت بیشتری دارم. اما با سایر بازیکنان مثل رحمان هم رابطه خوبی دارم. دیگر والیبال زندگی من شده است. شاید خیلی از بازیکنان را در 8 و 9 سال قبل بیشتر از برادرانم دیده‌ام. بیشتر اوقات هم با موسوی جنگ و دعوا دارم!
امیرخوشخبر: هدف ولاسکو ایجاد رقابت و یک تنش مثبت بین تمام پست هاست. وقتی ولاسکو می‌آید چندین بازیکن آماده در هر پست می‌آورد و تیم الف و ب را تشکیل می‌دهد به همه گوشزد می‌کند که بازیکن رقیب منتظر است. فلسفه ولاسکو این بود که در مقاطعی تغییراتی داشته باشیم و این موضوع را به همه دیکته می‌کرد که اگر خوب تمرین نکنید بدون توجه به اسم و توجه به سابقه و تجربه ممکن است کنار گذاشته شوید. به ویژه در بخش دریافت کننده ما این رقابت خیلی زیاد است. شاید در بخش پاسور و سرعتی‌ها کمتر این رقابت دیده شد اما در پست دریافت کننده‌ها به دلیل مشکلاتی که از دیرباز وجود داشت این رقابت‌ها بیشتر به چشم آمد. ولاسکو سعی کرد که رقابت بین دریافت کننده‌ها بیشتر شود و همه جدی‌تر کار کنند و حتی خارج از زمان تمرین هم به صورت انفرادی به دنبال ارتقا سطح خود باشند.
رحمان داودی: فکر نمی‌کنم بین دریافت کننده‌های تیم ملی اختلاف وجود داشته باشد. بحث رقابت هست اگر این رقابت نباشد نه بازیکنی که در میدان مسابقه است پیشرفت می‌کند و نه دیگر انگیزه‌ای برای یار ذخیره باقی می‌ماند. ولاسکو رقابت خیلی خوبی بین دریافت کننده‌ها ایجاد کرد. خود من آرش کمالوند و مباشری در تیم ب تمرین می‌کردیم. با این حال مطمئن بودیم اگر با انگیزه کار را دنبال کنیم بالاخره ولاسکو هم به ما اعتماد می‌کند و می‌توانیم در ترکیب ثابت کار کنیم. مطمئن باشید وقتی حمزه زرینی با آن همه عظمت و سابقه بازی ملی از بیرون زمین من رحمان داودی را در داخل میدان راهنمایی می‌کند مطمئن باشید که هیچ مشکلی بین دریافت کننده‌ها و کلا تیم وجود ندارد. خوب در لحظه‌ای که توپ می‌آید نباید تمرکز را از دست بدهید. هم باید جایی که توپ فرود می‌آید را خوب تشخیص بدهید و هم خیلی خوب توپ را مهار کنید. مثلا پشت خط زن آمده است که خوب توپ بزند اما دریافت کننده چندین کار را باید همزمان انجام دهد و به همین دلیل دریافت در فاکتورهای والیبال از همه سخت‌تر است. در لیگ ایران هیچ وقت سرویس‌هایی که در لیگ جهانی می‌زنند سابقه نداشته است. به همین دلیل دریافت کننده‌های ایرانی با نوع سرویس‌های کشورهای خارجی خیلی آشنا نیستند. ما در طول یکسال شاید شش یا هفت مسابقه با تیم‌های خارجی انجام دهیم که سرویس‌های خوبی می‌زنند اما در سایر مواقع در لیگ برتر ایران توپ می‌زنیم که معمولا سرویس‌های متفاوتی زده می‌شود. به همین دلیل کشورهای خارجی شاید در بحث دریافت از ما جلوتر باشند.

*آش نخورده و دهن سوخته...!
حمزه زرینی: خیلی خوب بود که درست یک روز بعد از مسابقات درحالی که هنوز عرق ما خشک نشده بود پاداش تیم ملی را دادند. دست آنها درد نکند. خیلی خوشحالمان کردند. شاید اگر تنها همان پنجاه میلیون را قول می‌دادند و پرداخت می‌کردند خیلی شکل کار زیباتر از این بود که قول حواله ماشین بدهند و همه بازیکنان در رویاهای خود به ماشین فکر کنند. خوب وقتی قول می‌دهند اما عمل نمی‌کنند قدری در روحیه بازیکنان تاثیر گذاشته شده است. الان همه مردم فکر می‌کنند ما ماشین وارد کرده‌ایم و بازیکنان تیم ملی را سوار پورشه و مازاراتی و به قول یکی از دوستان ما تراتزی می‌بینند. یکی از مسئولان گفت که پاداشی می‌دهند که مثل بمب صدا کند. پاداش صعود به لیگ جهانی را هم بعد از 10 ماه دادند. ما حتی دوست نداشتیم در این باره مصاحبه کنیم. اما این بار چون رسانه‌ای شده قدری بازیکنان را درگیر کرده است. حالا جالب است بدانید که من چند مشتری برای حواله‌های ماشین دارم. اوایل مدام چونه میزدم و قیمت را بالا می‌بردم!(باخنده) حالا که شک کردم شاید حواله‌ای در کار نباشد نرخ را پایین آورده‌ام! شرایط مثل بازار دلار شده است.
رحمان داودی: حواله که فعلا دست ما نرسید. خانه هم به کسی تعلق نمی‌گیرد زیرا شرط گذاشتند که باید متاهل باشید و خانه‌ای هم نداشته باشید. خوب پنج نفر از ملی پوشان بیشتر متاهل نیستند و آن‌ها هم بالاخره سقفی بالای سر دارند. خوب پس طبیعتا خانه اصلا به کسی تعلق نمی‌گیرد. در مورد حواله ماشین هم بگویم که به غیر از یکی دو نفر کسی نمی‌تواند اتومبیل‌های خیلی خاص را سوار شود. آن حواله را اگر می‌دادند فقط می‌توانستیم "چاله چوله‌های" زندگی‌مان را پر کنیم. در هر برنامه‌ای میبینم خیلی روی پاداش‌هایی که ما گرفتیم مانور می‌دهند. در برنامه ماه عسل مجری به کاپیتان تیم گفت چرا بحث پاداش‌ها را مطرح می‌کنید. دارید شبیه فوتبالیست‌ها می‌شوید. من خیلی ناراحت شدم. زیرا فوتبالیست‌ها درآمدی دارند که حتی اگر پاداش را هم نگیرند خیلی تاثیری در زندگی‌شان بوجود نمی‌آید. اما اگر والیبالیست بتواند پاداش را بگیرد تازه چاله‌های زندگی‌اش پر می‌شود. چرا مجری ماه عسل اینطور موضوع را جلوه می دهد که انگار ما والیبالیست ها از اول دنبال پاداش بوده ایم.
امیر خوشخبر: والا مسئولان قول پاداش‌ها را دادند اما با توجه به شرایطی که الان هست و اواخر دولت احمدی‌نژاد است و قول از طرف دولت داده شده نمی‌دانم آیا این قول از طرف رئیس جمهور بعدی هم پذیرفته می‌شود یا خیر. این موضوع خیلی مهم نیست. زمانی که به خود ما گفتند دولت می‌خواهد پاداش دهد تعجب کردیم. شوکه شدیم و خوشحال که مثل فوتبال زحمات بازیکنان دیده شده است. واقعا مسئولان زحمات بازیکنان را دیدند و قبول کردند که در قبال کار تیم پاداش بدهند. به نظرم شارژ روحی این موضوع خیلی بهتر بود تا اینکه ماشین بدهند یا ندهند. بلافاصله رفتیم به ریاست جمهوری و در هیات دولت با حضور تمامی وزرا شخص رئیس جمهور از تیم قدردانی کرد. حالا اگر قرار است چیزی داده نشود بهتر است حرفی هم زده نشود. ما که ادعایی نداشتیم و پاداشی نخواسته بودیم. اتفاقا دوستان و آشنایان همه می‌پرسند که ماشین و خانه را گرفتید یا خیر! حتی به سرپرست تیم فوتبال زنگ زدم و پرسیدم چه کار کردید و اگر اقدامی کرده‌اید ما هم پشت سر شما راه بیفتیم. که ایشان گفتند که اصلا چنین موضوعی نیست و آن‌ها هم حواله‌ای نگرفته‌اند.
یکی دو بنگاه به من زنگ زد و گفت ما خریدار حواله ماشین هستیم. در اخبار رسانه‌ها عنوان شده که ما این پاداش‌ها را گرفته‌ایم. ما قبلا در ورزش‌های تیمی خیلی موفق نبودیم. همیشه در آسیا ژاپن و کره و چین زورشان به ما می‌چربید. البته همان زمان هم والیبال جزو رشته‌هایی بود که بعد از فوتبال نسبت به سایر رشته‌ها طرفداران زیادی داشت. من خودم بسکتبال بازی می‌کردم و همیشه در ذهنم این بود که چقدر بسکتبالیست‌ها معروف هستند و همه آن‌ها را می شناسند. در این چهار پنج سال والیبال رشد معمولی نداشت. یک جاهایی چند پله را یکجا بالا آمدیم. خیلی هم حاشیه‌هایی که در والیبال هست منعکس نمی‌شود و مواردی داخل مجموعه حل می‌شود.
*"ولاسکو..."
امیر خوشخبر: به نظرم ولاسکو یک روانشناس و یک فیلسوف بزرگ است که والیبال را با نگاه خاصی دنبال می‌کند. ولاسکو زمانی که به ایران آمد و برای عقد قرارداد با او در اتاق رئیس فدراسیون جمع شدیم باور کنید که بحث مالی وی یک دقیقه بیشتر طول نکشید. اما برای برنامه‌ها و معرفی دیدگاه‌هایش زمان زیادی اختصاص داد. ولاسکو معتقد بود که یک مربی موفق به چند عامل وابسته است. بازیکن زیاد و سخت افزار مناسب که در ایران وجود داشت. عامل سوم هم حضور در عرصه بین‌الملل است که ولاسکو معتقد بود والیبال ایران در این نقطه ضعف دارد. او می‌گفت فدراسیون والیبال ایران هزینه می‌کند و تیم ملی را به بلغارستان می‌فرستد و با یک تیم باشگاهی بازی می‌کند اما چه چیزی از این بازی تدارکاتی برای ایران می‌ماند!؟ ولاسکو تاکید کرد برای هر کشوری که ایمل می‌زنید زیر نامه تاکید کنید که فقط با تیم ملی شما بازی می‌کنیم و تمام هزینه‌ها را هم باید بپردازید. بالاترین ویژگی ولاسکو پشتکار و سماجت در کار است. اگر ولاسکو 10بار به مانع بخورد بر میگردد. امکان ندارد خسته شود. یا سرش می‌شکند و یا مانع را رد می‌کند. من در این چندین سالی که در ورزش هستم ندیدم کسی اینقدر پشتکار داشته باشد. مدتی پیش مشکل بیماری تیروئید برای او پیش آمد. پزشک‌اش را اتفاقی دیدم و او نیز تعجب می‌کرد که چطور ولاسکو سرپاست. ولاسکو گفت وقتی صبح‌ها می‌خواهم از خواب بیدار شوم و صورتم را بشویم از زور درد مفصل و تیروئید اشکم در می‌آید اما وقتی وارد سالن می‌شوم می‌دانم که بازیکن باید از من انرژی بگیرد. نمی‌توانم اجازه دهم درد در چهره‌ام نمایان شود. والبیال تمام زندگی ولاسکو است همه جای خانه ولاسکو والیبال است. عکس و توپ والیبال و فیلم مسابقه‌های والیبال همه جا بود. در 9 ساعت پرواز می‌بینید ولاسکو لپ تاپ را باز کرده و فیلم مسابقه والیبال را می‌بیند. برای خودم هم عجیب است که چقدر او پشتکار دارد.
*"خوشخبر..."
حمزه زرینی: فکر می‌کنم خوشخبر بیش از حد خوب است! چند شب قبل در یک برنامه تلویزیونی از من خواستند که معادل واژه صبور را عنوان کنم من هم گفتم خوشخبر! و برعکس برای اسم خوشخبر هم از واژه صبور استفاده کردم!(باخنده). فکر می‌کنم او بیش از حد صبور است. گاهی خود من به جای او حرص می‌خورم. شاید نصف موفقیت‌های تیم ملی را مدیون مدیریت خوشخبر هستیم. اگر از نزدیک کار او را ببینید به این موضوع پی می‌برید. نهایت عصبانیتی که از او به خاطر دارم این بود که سرش را تکان داد و گفت: "واقعا که...!"
رحمان داودی: آقای خوشخبر اول از همه خیلی خوشخبر است و خبرهای خوبی می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های خوبی که دارد این است که بازیکنان خیلی با او راحت هستند و همه با او رابطه پدر و پسری دارند. البته خیلی‌ها فکر می‌کنند که خوشخبر خیلی بازیکنان را آزاد می‌گذارد اما اینطور نیست. هم آزادی خود را داریم و هم می‌دانیم که کنترل روی ما است. فضای اعتماد متقابل وجود دارد و هیچ کس نمی‌خواهد این رابطه را خراب کند.
*حد موفقیت شما کجاست؟
رحمان داودی: شاید اوایل که بازی می‌کردم اصلا فکرش را نمی‌کردم که به تیم ملی راه پیدا کنم. بعد به باشگاه پیکان پیوستم به تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان رسیدم. به‌تدریج این باور در من ایجاد شد که می‌توانم در ترکیب اصلی تیم ملی بزرگسال باشم. البته مشکلاتی هم برایم بوجود آمد. حالا درباره آینده فکر می‌کنم. دوست ندارم بعد از پایان عمر حرفه‌ای‌ام به عنوان یک بازیکن همچنان به عنوان مربی یا کار دیگری در والیبال بمانم. دوست دارم کلاً والیبال را در سال‌های آینده کنار بگذارم و بروم دنبال یک کار و حرفه جدید. ماندن در کوران ورزش حرفه‌ای خیلی سخت است. من آدم احساسی هستم و دوری از خانواده و حضور در اردوهای بلند مدت برایم خیلی دشوار است. خیلی دوست دارم که والیبال ایران در المپیک یک مقام بیاورد. امیدوارم شانس داشته باشم در آن تیم هم بازی کنم.
حمزه زرینی: در این چند وقت خیلی با خودم فکر کردم که برای آینده‌ام چگونه تصمیم بگیرم. وقتی در این دوره مشاهده کردم که والیبال ایران می‌تواند با تیم‌های بزرگ دنیا مبارزه کند و پیروز شود به این باور رسیدم که نباید برای خودم حدی مشخص کنم. زیرا اگر بخواهید به چیزی قانع باشید مطمئن باشید که به آن نمی‌رسید. فکر نمی‌کنم حدی بتوان تعیین کرد. هر چه که خواستم به آن رسیدم. اما تلاش می‌کنم که پیشرفت کنم.
زرینی، داودی و خوشخبر در اداره ورزشی ایسنا

*مسابقات قهرمانی آسیا و بالا رفتن سطح انتظارات
امیرخوشخبر: حرفی که ولاسکو در جلسه تمرینی قبل از بازی با آلمان زد این بود. ولاسکو گفت که خیلی‌ها می‌گویند بازی‌های آسیایی که دیگر نباید برای ایران سخت باشد اما من معتقدم این مسابقات بسیار خطرناک است. پیروزی بر ایران در این مقطع زمانی برای همه حریفان آسیایی مهم خواهد بود. این می‌تواند برای ما خطرناک باشد. در ورزش امروز همه چیز زیر نظر است و پیشرفت زیادی دارد. به هر حال کره‌جنوبی و چین تیم‌های خطرناکی هستند. نباید با این ذهنیت برویم که تیم دوم ما هم می‌تواند در آسیا نتیجه بگیرد. ولاسکو می‌گفت کسی که فکر کند در آسیا راحت قهرمان می‌شویم؛ یا والیبال نمی‌داند و یا اینکه شدیداً در توهم رفته است. در ورزش امروز اینطور نباید فکر کرد.
رحمان داودی: ورزش کلا غیر قابل پیش بینی است. سطح والیبال ایران نسبت به گذشته خیلی بالا رفته است. اما سطح انتظار مردم هم به همان اندازه بالا رفته است. ما در جام ملت‌های آسیا نباید فقط انتظار قهرمانی داشته باشیم اما معتقدم که اگر همان کیفیت والیبال خود را ارائه دهیم می‌توانیم موفق شویم. اگر بخواهیم فکر کنیم که آسیایی‌ها رقیب ما نیستند به مشکل می‌خوریم. با اعتماد به نفسی که بعد از لیگ جهانی داریم می‌توانیم در آسیا هم موفق شویم. امیدوارم مشکلی از ناحیه مصدومیت‌ها یا مساله دیگر پیش نیاید. قبلا ما آرزو داشتیم که یک گیم از ژاپن بگیریم و آن‌ها راحت بازی می‌کردند. حالا شرایط برعکس شده است. اگر ما کوچکترین اشتباهی کنیم مطمئن باشید حریفان نهایت استفاده را می‌برند.
*حمزه و سبیل‌هایش...!
خوشخبر: حمزه زرینی یکی از سخت‌ کوش‌ترین بازیکنان ماست که بهترین تمرین را انجام می‌دهد. زندگی حرفه‌ای دارد. فکر می‌کنم حرفه‌ای‌ترین بازیکن ما در کل بازیکنان تیم ملی حمزه است. وقتی که بعد از تمرین او را میبینی واقعا حس می‌کنی که هر چه داشته در تمرین گذاشته است. این همان ویژگی است که همیشه ولاسکو هم از آن تعریف می‌کند. سخت کوشی او موجب شده که حمزه؛حمزه شود. در زمان استراحت خیلی وقت‌ها دیده شده که به تنهایی با وزنه کار کرده است. او به کارش به عنوان یک حرفه نگاه می‌کند و با دید کاملا حرفه‌ای ورزش می‌کند.
حمزه زرینی: یکی از دوستان از مشهد زنگ زد و گفت این سبیل‌هایت را با شابلون درست کردی؟ من خنده‌ام گرفته بود چه جوابی بدهم. از سال 1382 که والیبال را شروع کردم سبیل‌هایم مدل دیگری داشت اما به تدریج این مدل را به خود گرفت! (باخنده). هر کاری هم می‌کنم رویم نمی‌شود که سبیل خودم را بزنم. هر چقدر با خودم کلنجار می‌روم نمی‌توانم سبیل بزنم! نمی‌دانم شاید برخی به خاطر این سبیل‌ها فکر می‌کنند اخلاق خاصی دارم اما بارها دیده‌ام افراد بعد از اینکه قدری با من صحبت می‌کنند نظرشان تغییر می‌کند.
خوشخبر: یک سالی، گفتند که باید بازیکنان قدری ظاهر خود را مرتب کنند. و سر این سبیل‌ها هم خیلی به او فشار آوردند. آخر سر حمزه هم آمد و گفت می‌خواهید از والیبال کنارم بگذارید، بگذارید؛ من سبیلم را نمی‌زنم!(با خنده)
رحمان داودی: شخصیت حمزه به این سبیل‌هاست. اگر آن را بزند انگار چیزی از دست داده است! (با خنده)
*نقش رسانه‌ها در موفقیت‌های والیبال
امیرخوشخبر: خوب در یک بخش رسانه‌های شنیداری و تصویری داریم که خیلی موثر هستند. واقعا آن چیزی که فرد با چشم و گوش می‌بیند خیلی موثرتر از آن است که مطلبی را بخواند. به نظر من خیلی در این زمینه موثر نبودیم به جز مقطعی معمولا بازیکنان هم راضی نبوده‌اند. خوب در اردوهای تیم ملی وقتی خبر چگونگی گزارش‌های بازی به گوش بازیکنان می‌رسید آنها کاملا بهم می‌ریختند. پیش می‌آمدند و با شکایت می‌خواستند که مقابل تخریب برخی از دوستان بایستیم. این موضوع را کنار بگذاریم. بحث خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مکتوب همیشه راه‌گشا بوده است. حتی انتقادهایی که انجام دادند برای خود من خیلی مفید بوده است. حتی کسانی که مغرضانه انتقاد کردند و مواردی را مهم نبوده یادداشت کرده‌اند. رسانه‌ها خیلی نقش موثری در موفقیت‌های تیم ملی ایفا کرده‌اند. خوب گاهی هم اخبار کذبی منتشر می‌شود که برای خود من جای تعجب دارد. مطلبی در طول مسابقات منتشر شد که کاملا نادرست بود. اما تاثیر منفی بر کار ما گذاشت. هنوز هم دوستان از ما می‌پرسند دعوای اردو چه شد و قهر کردن ولاسکو سر چه موضوعی بود! واقعا چنین چیزی واقعیت نداشت اما متاسفانه چنین شایعاتی در یکی از روزنامه‌های صبح منتشر شد.
واقعا رسانه‌ها می‌توانند برای والیبال مخرب هم باشند اما عموما به ما و تیم ملی کمک کرده‌اند.
رحمان داودی: یکی از مشکلات ورزش ایران این است که سایر رشته‌های ورزشی به غیر از فوتبال خیلی در رسانه‌ها نیستند. فوتبال شرایط متفاوتی دارد همه اهالی رسانه در برنامه‌های مختلف تلویزیونی و روزنامه به فوتبال می‌پردازند. در قیاس با سایر رشته‌ها والیبال شرایط بهتری را پیدا کرده است. شاید یک هفته در میان یک پخش مستقیم داشته باشد. ولی خوب دیدی که پیروزی‌هایی رشته‌ای مثل والیبال در لیگ جهانی چقدر تاثیر مثبت داشت. یکی از دوستان من در منیریه وسایل ورزشی میفروشد. او به من می‌گفت که در این دو هفته لیگ جهانی که مسابقات پخش تلویزیونی می‌شد فروش توپ والیبال خیلی بیشتر از فوتبال شد. منظورم این است که رسانه خیلی نقش موثری در توسعه یک ورزش دارد. نقش رسانه تصویری خیلی مهمتر است. خبرنگارانی که مطلب‌نویس هستند بیشتر سعی داشتند که به ما کمک کنند اما واقعا نقش رسانه ملی خیلی در والیبال پررنگ نیست. اگر لیگ برتر را هم پوشش بهتر و وسیع‌تری دهند خوب قطعا بازتاب بهتری خواهد داشت.
حمزه زرینی: من خودم ارتباط خیلی زیادی با رسانه‌ها نداشتم. در همه اصناف خوب و بد وجود دارد. بعضی از افراد رسانه‌ای کاری کرده‌اند که خود من بدبین شدام. گاهی اصلا ایران نبودم و حتی با خانواده‌ام صحبت نکرده بودم اما ناخودآگاه میبینم که از طرف من مصاحبه‌ای منتشر شده است. این موضوع بارها تکرار شده است. رسانه خیلی مهم است زیرا خیلی‌ها وقت نمی‌کنند که به سالن بیایند و حتی تلویزیون ببینند. چیزی که روزنامه منتشر می‌کند مهم است. شاید حتی مردم با خیلی از تاکتیک‌های والیبال آشنا نباشند. بعضی از وقت‌ها بعضی از خبرنگارها سوال‌هایی می‌پرسد که حاشیه سازی می‌کند. من به عنوان یک والیبالیست نمی‌خواهم وارد حاشیه شوم. به نظرم اگر یک خبرنگار شیطنت کرد لااقل سایر رسانه‌ها جلوی این موارد را بگیرند و خودشان را عضوی از جامعه ورزش والیبال بدانند. یکی از بازیکنان تیم ملی بعد از بازی گوانگجو آنقدر از گزارش یک گزارشگر ناراحت شد که گریه کرد. یا اینکه سوال می‌پرسند چرا به آلمان باختید. ما دو سال قبل در جام "واگنر" کمتر از 50 دقیقه به آلمان باختیم. البته خیلی از خبرنگارها هم نقش مثبتی در والیبال داشته‌اند.
*تعطیلات خود را چگونه می گذرانید؟
رحمان داودی: خوب از زمانی که از لیگ جهانی برگشتیم شرایط خیلی عوض شده و مردم خیلی ما را تحویل می‌گیرند. اصلا فکر نمی‌کردیم کسی ما را بشناسد. حتی راننده تاکسی به زور کرایه از من گرفت. زمانی بود که مردم فقط از بردهای فوتبال خوشحال می‌شدند اما همین که حالا از بردهای تیم ملی والیبال هم شاد می‌شوند خیلی خوب است. از اینکه فهمیدیم مردم بعد از برد ایتالیا خوشحال شدند واقعا شگفت زده شدم. حالا در کوچه و خیابان همه به ما احترام می‌گذارند. نمی‌گویم در حد فوتبالیست‌ها ولی خوب ما را هم تحویل می‌گیرند. در این تعطیلات یک مسافرت شمال کشور می‌روم تا آب و هوایی عوض کنم.
امیر خوشخبر: حقیقتا از روز بعد از مسابقه با آلمان دنبال ویزای آرژانتین و برزیل هستم.
حمزه زرینی: ما که تعطیلاتی نداشتیم بعد از بازگشت از کوبا و بازی با آلمان صبح تا شب درگیر بودم و حتی خسته‌تر از روزهای تمرین می‌شوم. قرار گذاشتم که از شنبه هم یکی دو روز شمال بروم و تمرین‌هایم را شروع کنم و بعد از آن به مصدومیت‌های کوچکم برسم.
*و سخن پایانی...
امیرخوشخبر: در پایان باید بگویم که تیم ملی ایران در ابتدای راه است. بالا رفتن سطح انتظارها نباید در طولانی مدت تیم ایران را دچار مشکل کند. تیم ملی ایران به لیگ جهانی رفت. بازی‌های خوبی انجام داد اما در نهایت در گروه خود پنجم شدیم و نشان دادیم که نیاز به کار زیادی داریم. خوب انتظارهای مردم نشان می‌دهد که باید کار بیشتری انجام دهیم و تلاش بیشتری کنیم. تا به سطحی که لیاقتش را داریم برسیم و آن زمان خوشحالی واقعی را جشن بگیریم. در سطح بالای والیبال باید گام به گام پیش برویم. مطمئن باشید در جام جهانی بعدی کشورها خیلی حساب شده برای والیبال ایران برنامه‌ریزی می‌کنند. ایتالیا زخم خورده است و برای جبران می‌آید. ما نیاز داریم که بشتر تلاش کنیم و با دقت و وسواس بیشتر کار کنیم.
رحمان داودی: از همه کسانی که حمایت کردند تشکر می‌کنم. از آن‌هایی که پشت صحنه هستند و زحمت می‌کشند اما در موفقیت‌ها به چشم نمی‌آیند. ماساژور و پزشک و سایر عوامل تیم و همه آنهایی که در تهران بودند قدردانی می‌کنم. واقعا از مردم ممنونم که خیلی به ما لطف دارند و هر جا که می‌رویم طور خاصی ما را تحویل می‌گیرند. درست است که سطح انتظارها را خیلی بالا بردیم اما سعی می‌کنیم که موفقیت‌های تیم ملی را تدارم بخشیم. امیدوارم در بازی‌های آسیایی این موفقیت‌ها را ادامه دهیم.
حمزه زرینی: تشکر می‌کنم از همه کسانی که برای ما زحمت کشیدند. به ویژه آشپز فدراسیون آقای کماسی و الماسی مسئول سالن و مرتضوی که واقعا خیلی زحمت کشدند. تمام دوستانی که صبح و شب زحمت کشیدند تا تیم ملی موفق شود. همچنین خانواده بازیکنان که در این مدت سختی‌های زیادی را تحمل کردند و از همه و همه سپاسگزارم و معتقدم در موفقیت‌های تیم ملی سهم داشتند.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چهل تمرین تکنیکی و تاکتیکی ورزش والیبال بصورت فایل PDF !/باتشکر از مدیر والیبال فروم

نویسنده :یه والیبالی
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-12:22 قبل از ظهر
چهل تمرین تکنیکی و تاکتیکی ورزش والیبال بصورت جامع در فایل PDF !

کمیته ی آموزش و پژوهش فدراسیون والیبال

تالیف : علیرضا معمری

حجم :

 2.4 مگابایت

لینک دانلود :

http://up.volleyball-forum.ir/up/volleyball-forum/Education_volleyball/3/40%20technical%20and%20tactical%20drills.pdfداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :18
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات